بلینکن: احتمال حمله روسیه به اوکراین زیاد و قریب‌الوقوع است

واشینگتن ماه‌هاست که مسکو را به بسیج بیش از 100 هزار سرباز در مرزهای اوکراین برای تهاجم قریب الوقوع به خاک این کشور متهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد که احتمال اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین آن قدر زیاد و قریب‌الوقوع است که برای توجیه خروج بسیاری از کارمندان سفارت آمریکا از کی‌یف پایتخت این کشور کافی است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یکشنبه 13 فوریه، وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با همتایان ژاپنی و کره‌جنوبی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی در «هونولولو» افزود: «ما دستور خروج بیشتر آمریکایی‌هایی که هنوز در سفارت آمریکا در کی‌یف هستند را صادر کرده‌ایم».

او افزود: «از زمانی که احتمال اقدام نظامی روسیه زیاد و قریب الوقوع شده، خروج کارمندان‌ ما کاری عاقلانه و حکیمانه شده است».

مسیر دیپلماتیک

با این حال وزیر خارجه آمریکا هم‌زمان بر ادامه مسیر دیپلماتیک با مسکو درباره بحران اوکراین تاکید کرد. او گفت تنها راه پیش‌رو این است که روسیه برای آرام کردن اوضاع تلاش کند.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به حمله مسکو به اوکراین و پیامدهای ناگوار ناشی از آن هشدار داد.

واشینگتن روز شنبه به اکثر کارکنان سفارت‌ خود در کی‌یف دستور داد که به‌دلیل افزایش خطر تهاجم روسیه، «فورا» اوکراین را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از شهروندان خود خواسته است که اوکراین را «هر چه سریعتر» ترک کنند.

استقرار نیروهای نظامی

واشینگتن ماه‌هاست مسکو را به بسیج بیش از 100 هزار سرباز در مرزهای خود با اوکراین برای تهاجم «قریب الوقوع» به خاک این کشور متهم کرده است.

این در حالی است که روس‌ها اتهامات آمریکا را رد کرده و هشدارهای واشینگتن را «هیستری» می‌دانند.

روسیه خواستار اعطای ضمانت‌های امنیتی از جمله امتناع اوکراین از پیوستن به ناتو و توقف گسترش سازمان ناتو به شرق شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید