انتقاد تند وزیر دفاع بریتانیا از شیوه دیپلماسی غرب با روسیه

بن والس گفته که کافی است او (پوتین) موتور تانک‌هایش را خاموش کند و همه برگردیم به خانه اما از سوی برخی در غرب بوی مونیخ به مشام می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بن والس وزیر دفاع بریتانیا ضمن هشدار نسبت به این که هر لحظه ممکن است روسیه به اوکراین حمله کند، شیوه دیپلماسی برخی متحدان غربی را به سیاست امتیازدهی و مماشات با آلمان نازی تشبیه کرد.

وزیر دفاع بریتانیا یک‌شنبه 13 فوریه در گفت‌وگو با روزنامه «ساندی تایمز» گفت، «بوی مونیخ به مشام می‌رسد».

اشاره او به توافق مونیخ پیش از جنگ جهانی دوم و سیاست مماشات با هیتلر است که طبق آن کشورهای غربی بخشی از چکوسلاواکی را به آلمان نازی دادند تا از وقوع جنگ جهانی دوم جلوگیری کنند اما موفق به توقف توسعه‌طلبی نظام رایش نشدند.

والس افزود: «کافی است او (پوتین) موتور تانک‌هایش را خاموش کند و همه برگردیم به خانه. اما از سوی برخی در غرب بوی مونیخ به مشام می‌رسد.»

وی روشن نکرد که منظورش چه کسانی در غرب است.

اظهارات وزیر دفاع بریتانیا پس از آن مطرح شد که گفت‌وگوی جو بایدن و ولادیمیر پوتین روسای جمهور آمریکا و روسیه در روز شنبه به نتیجه نرسید و قرار شد اولاف شولز، صدراعظم آلمان شانس خود را برای دیپلماسی امتحان کند.

شولز که به نوشته واشنگتن پست، قرار است دوشنبه 14 فوریه با ولادیمیر زیلینسکی رئیس‌جمهوری اوکراین و روز سه‌شنبه با پوتین دیدار کند، به جهت عدم حمایت کافی از اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته است.

تاکید بر دیپلماسی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز امروز یک‌شنبه همزمان با اظهارات والس، بر ادامه مسیر دیپلماتیک با مسکو درباره بحران اوکراین تاکید کرد.

او گفت تنها راه پیش‌رو این است که روسیه برای آرام کردن اوضاع تلاش کند.

بلینکن پس از دیدار با همتایان ژاپنی و کره‌جنوبی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی در «هونولولو» ضمن هشدار بر این که «احتمال اقدام نظامی روسیه زیاد و قریب الوقوع شده» از دستور فوری خروج بیشتر کارمندان سفارت آمریکا در کی‌یف خبر داد.

با این حال وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که درهای دیپلماسی باز است.

همزمان رسانه‌های جهان از گسترش حضور نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه خبر دادند. در یکی از خبرسازترین ویدیوها، زیردریایی روسی در سواحل شهر استانبول ترکیه از کنار کشتی‌های توریستی و تجاری عبور می‌کند.

به‌رغم این تحرکات نظامی، روسیه غرب را متهم می‌کند که برای ایجاد ترس و وحشت کارزار تبلیغاتی راه انداخته است.

در این میان ولادیمیر زیلینسکی از متحدان اوکراین درخواست کرد که سطح تهدید را بالا نبرند.

او گفت: «بهترین یار دشمنانمان، ایجاد وحشت در کشور ماست. تمام این اخباری که باعث ایجاد وحشت‌ می‌شود، کمکی به ما نمی‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید