پیش‌بینی بایدن؛ تهاجم روسیه به اوکراین در 16 فوریه رخ خواهد داد

رهبران اروپا نسبت به درستی داده‌های اطلاعاتی آمریکا تردید دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان ویدئو کنفرانس با رهبران کشورهای غربی، اتحادیه اروپا و ناتو، 16 فوریه جاری را به عنوان تاریخ حمله نظامی روسیه به اوکراین پیش‌بینی کرد.

روزنامه «پلیتیکو» شنبه 12 فوریه در ادامه این مطلب آورده است که اروپایی‌ها با بایدن در برآورد زمان و قطعیت تشدید تنش‌ها اختلاف‌نظر داشتند تا جایی که به گزارش وبگاه «راشاتودی»، یکی از مقامات اروپایی تاکید کرد که اتحادیه اروپا چنین اموری را باور نمی‌کند.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه افزود: «بایدن در جریان گفت‌وگوی یک ساعته خود با رهبران غربی، تاریخ 16 فوریه را زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین پیش‌بینی کرد.»

پلیتیکو به نقل از چند مقام آمریکایی نوشت، روسیه حمله خود را به اوکراین در 16 فوریه آغاز خواهد کرد و واشنگتن به متحدان خود اطلاع داده است که احتمالا یک سری حملات موشکی و حملات سایبری پیش از آن انجام شود.

این روزنامه خاطرنشان کرد که همتایان اروپایی بایدن، داده‌های دستگاه اطلاعاتی آمریکا را زیر سوال برده و تاکید کردند که داده‌های متفاوتی را در اختیار دارند.


یک مقام بریتانیایی در این رابطه اظهار داشت که آنها تفسیرهای متفاوتی از داده‌های اطلاعاتی مربوط به تاریخ 16 فوریه دارند.
از سوی دیگر خبرگزاری آمریکایی «بلومبرگ» که قبلاً به اشتباه از آغاز «تهاجم» روسیه به اوکراین خبر داده بود، پیش‌بینی که این «تهاجم» در 15 فوریه رخ خواهد داد.

این در حالی است که روسیه به نوبه خود بارها تاکید کرده است که قصد حمله به اوکراین را ندارد.

در این راستا، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه جمعه 11 فوریه گفت: «جنون کاخ سفید بیش از هر زمان دیگری قابل توجه است. آنگلوساکسون‌ها به هر قیمتی خواهان جنگ هستند و اقدامات تحریک‌آمیز، اطلاعات غلط و تهدیدها، ابزار مورد علاقه آنها برای حل مسائل‌شان است.»

او افزود: «ماشین نظامی سیاسی آمریکا آماده است تا بار دیگر آدم‌کشی راه بیاندازد و تمامی جهان نظاره‌گر این است که چگونه نظامی‌گری و جاه‌طلبی‌های امپریالیستی خود را نشان می‌دهد.»

روسیه که با تشدید تنش‌ها بیش از 100 هزار نیروی نظامی و جنگ‌افزارهای خود را در مرز با اوکراین مستقر کرده و دهها هزار نیروی نظامی دیگر و تجهیزات جنگی را تحت پوشش انجام رزمایش‌های نظامی به بلاروس فرستاده و بر طبل جنگ می‌کوبد بر خلاف تحرکات نظامی خود در مرزها همواره تاکید کرده که قصد تهاجم به اوکراین را ندارد و تنها نگران گسترش ناتو به سوی شرق اروپا است و کییف را به نقض مفاد توافق مینسک متهم می‌کند.

در عین حال اوکراین اما تاکید دارد که قصد رویارویی با روسیه را نداشته و در تلاش است از روش‌های دیپلماتیک این بحران را حل کند.

با نزدیک شدن به زمان احتمالی جنگ در شرق اروپا اما بسیاری از کشورهای جهان به اتباع خود توصیه کرده‌اند که به این مناطق بحرانی سفر نکنند و از شهروندان خود در اوکراین خواسته‌اند تا فورا خاک این کشور را ترک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید