تماس تلفنی پوتین و بایدن برای جلوگیری از احتمال جنگ قریب‌الوقوع در اوکراین

طبق گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا احتمالا روسیه پیش از پایان بازی‌های المپیک زمستانی به اوکراین حمله خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمتری بیسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است بعدازظهر شنبه 12 فوریه درباره بحران اوکراین تلفنی صحبت کنند.

بیسکوف شامگاه جمعه 11 فوریه در نشست با خبرنگاران بیان کرد که طرف آمریکایی درخواست کتبی برای برقراری این تماس تلفنی ارائه داده است.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که با توجه به تحرکات نظامی روسیه در مرز با اوکراین و احتمال حمله به این کشور، رئیس جمهور آمریکا به‌زودی با همتای روسی خود تماس خواهد گرفت.

تماس ویدیویی پوتین و بایدن
تماس ویدیویی پوتین و بایدن

سخنگوی کاخ کرملین همچنین گفت که پوتین شنبه شب با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز صحبت خواهد کرد.

دیف باتلر، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا جمعه تصریح کرد که ژنرال مارک میلی، رئیس این ستاد و ژنرال والری گراسیموف، همتای روسی او‌ تلفنی گفت‌وگو کردند.

او اشاره کرد، دو مقام نظامی درباره بسیاری از مسائل حساس و نگران‌کننده از جمله بحران اوکراین صحبت کردند و توافق شد محتوای گفت‌وگوی آنها منتشر نشود.

شبکه خبری «سی ان ان» هم اعلام کرد که طبق گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا احتمالا روسیه پیش از پایان بازی‌های المپیک زمستانی به اوکراین حمله خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز جمعه تاکید کرد که روسیه در حال استقرار نیروهای بیشتر در مرز خود با اوکراین است و حمله روسیه به کی‌یف حتی در جریان بازی‌های المپیک زمستانی نیز امری محتمل است.

بلینکن با رد گمانه‌زنی‌ها در این خصوص که مسکو تا پایان بازی‌های المپیک پکن منتظر خواهد ماند تا از کشاندن چین متحد خود به این بحران، اجتناب کند، گفت: «ما در شرایطی هستیم که هر لحظه ممکن است تهاجم آغاز شود.»

طبق گزارش سی ان ان، روسیه سه هدف نظامی از جمله اشغال کی‌یف، پایتخت اوکراین را در نظر گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید