بایدن از شهروندان آمریکایی خواست «فورا» اوکراین را ترک کنند

رئیس‌جمهوری ایالات متحده تاکید کرد، اوضاع به گونه‌ای نیست که دولت بتواند به‌منظور نجات آمریکایی‌ها برای خروج از اوکراین نیرو اعزام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از شهروندان آمریکایی خواست «فورا» اوکراین را ترک کنند و هشدار داد اوضاع در این منطقه می‌تواند به سرعت «آشفته» شود.

بایدن، پنج‌شنبه، 10 فوریه، به شبکه خبری «ان‌بی‌سی» گفت: «شهروندان آمریکایی باید همین الان اوکراین را ترک کنند.»

او با اشاره به شمار زیاد نیروهای روسیه در مرز اوکراین گفت: «ما با یک سازمان تروریستی سروکار نداریم، با یکی از بزرگ‌ترین ارتش‌های جهان رو‌به‌رو هستیم. اوضاع خیلی متفاوت است و می‌تواند به سرعت آشفته شود.»

رئیس‌جمهوری ایالات متحده همچنین تاکید کرد، اوضاع به گونه‌ای نیست که دولت بتواند به‌منظور نجات آمریکایی‌ها برای خروج از اوکراین نیرو اعزام کند.

او گفت: «لحظه‌ای که آمریکایی‌ها و روس‌ها به سوی هم شلیک کنند، یک جنگ جهانی در خواهد گرفت.»

از سویی، خبرگزاری «سی‌ان‌ان» به نقل از دو مقام آگاه گزارش داد که کاخ سفید در حال حاضر با طرح دو هزار نیروی آمریکایی در مجارستان برای کمک به خروج شهروندان آمریکایی از اوکراین، در صورت حمله روسیه موافقت کرده است. اما امکان ورود به اوکراین در صورت وقوع جنگ برای نیروهای آمریکایی وجود ندارد.

روسیه اتهام «برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین» را تکذیب می‌کند، اما عین حال بیش از یکصد هزار سرباز به مرز با اوکراین گسیل کرده و غرب بر این باور است که مسکو تصمیم حمله به کی‌یف را دارد.

انتظار می‌رود که بایدن به زودی با مقامات ناتو و اروپا درباره آرایش نظامی روسیه در خصوص اوکراین بحث و گفت‌و‌گو کند.

این در حالی است که اوکراین می‌گوید، روسیه عملا دسترسی این کشور از طریق دریا به بیرون را مسدود کرده است.

همزمان روسیه برای یک مانور دریایی در هفته آینده آماده می‌شود.

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین گفته است دسترسی کشورش به دریای آزوف به طور کامل مسدود شده و نیروهای روسیه دسترسی این کشور به دریای سیاه را هم تقریبا قطع کرده‌اند.

پیشتر روسیه خواستار عدم عضویت کیف در پیمان ناتو و خودداری استقرار سلاح‌های این پیمان در خاک اوکراین شده بود.

اوکراین به‌دلیل تهدید دائمی روسیه و حضور نیروهای ارتش این کشور در مرزهای مشترک خواستار عضویت در ناتو شده است.

مسکو، ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی را متهم می‌کند که اوکراین را به «بشکه باروت» تبدیل کرده‌اند. این واکنش روسیه، پس از آن بود که غرب، زنگ خطر را در مورد بسیج سربازان روسیه در مرز اوکراین، به صدا در آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید