کاندیدای فرماندهی سنتکام: ایران بزرگترین تهدید امنیتی برای آمریکا در خاورمیانه است

ایالات متحده با دوره جدیدی از رقابت راهبردی با چین و روسیه مواجه است که به خاورمیانه نیز کشیده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایکل اریک کوریلا، ژنرال سه‌ستاره ارتش که کاندیدای اتخاذ فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ایالات متحده «سنتکام» است، می‌گوید به‌رغم افزایش تهدیدهای روسیه و چین در خارومیانه، رژیم ایران کماکان بزرگترین تهدید علیه امنیت آمریکا در منطقه است.

به گزارش «دیلی میل»، چهارشنبه 9 فوریه، کوریلا که برای معارفه خود در برابر «کمیته نیروهای مسلح سنا»ی ایالات متحده حاضر شده بود، در بیانیه خود دنیایی در حال تغییر را ترسیم کرد که در آن ایالات متحده با طیف گسترده‌ای از رقبا دست و پنجه نرم می‌کند.

Advertisement

به گفته وی: «ایالات متحده با دوره جدیدی از رقابت راهبردی با چین و روسیه مواجه است که تنها به یک منطقه جغرافیایی محدود نمی‌شود، و به منطقه تحت مسئولیت سنتکام یعنی خاورمیانه نیز کشیده شده است. حمله روسیه به اوکراین می‌تواند به تشدید اقدامات ضدآمریکایی در سوریه منتهی شود.»

کوریلا افزود گرچه دولت ایالات متحده رقابت با چین را در اولویت قرار داده است، اما نباید خاورمیانه و آسیای مرکزی و جنوبی را از نظر دور دارد. او گفت ایران و گروه‌های نیابتی آن حمله به نیروهای آمریکایی و متحدان آنها را افزایش داده‌اند، که باعث دشواری در انتقال نیروها به خارج از خاورمیانه می‌شود.

کوریلا که در حال حاضر فرمانده سپاه هجدهم هوابُرد ارتش آمریکاست، در صورت تایید سنا جایگزین ژنرال فرانک مکنزی از تفنگداران دریایی ایالات متحده خواهد شد، که به عنوان فرمانده سنتکام دوران دشواری را در جریان عقب‌نشینی از افغانستان پشت سر گذاشت.

او در جریان معارفه خود به اطلاع کمیته نیروهای مسلح سنا رساند که قرار است پس از جلسه استماع، در راستای تلاش‌های دولت ایالات متحده برای اطمینان بخشیدن به متحدان اروپایی این کشور که نگران افزایش حضور نظامیان روسیه در امتداد مرزهای اوکراین هستند، به آلمان اعزام شود.

کوریلا در سال 1988 از آکادمی نظامی ایالات متحده در وست پوینت فارغ‌التحصیل شد و چندین ماموریت در عراق و افغانستان انجام داده است. او در سال 2004 هنگامی که فرماندهی یک گردان نیروهای ویژه در عراق را برعهده داشت، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید