کاخ سفید: مذاکرات وین به مرحله‌ «حساس» رسیده است

به گفته سخنگوی کاخ سفید، اگر هیئت‌های مذاکره‌کننده «ظرف چند هفته آینده» به توافق نرسند، پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، بازگشت آمریکا به برجام را غیرممکن می‌سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی با اشاره به فرصت «چند هفته»ای برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت، گفت‌وگوهای طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران به «مرحله‌ای فوریتی» رسیده است.

ساکی، در نشست مطبوعاتی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «اگر ظرف چند هفته آینده به توافقی که نگرانی‌های اصلی همه طرف‌ها را برطرف کند دست پیدا نکنیم، برنامه هسته‌ای ایران که در حال توسعه‌ای فزاینده است، بازگشت ما به برجام را غیرممکن می‌کند.»

پیشتر یک مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به از سرگیری مذاکرات احیای برجام گفته بود: «تنها چند هفته فرصت باقی مانده است.»

33 سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده بودند، چنانچه دولت او اجازه ندهد که توافق جدید با ایران توسط کنگره آمریکا تصویب شود، این نهاد قانون‌گذار برای جلوگیری از اجرای این توافق، اقدام خواهد کرد.

هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا، سه‌شنبه 8 فوریه پس از وقفه‌ای یک هفته‌ای، هشتمین دور از مذاکرات هسته‌ای وین را از سر گرفتند.

هنوز معلوم نیست این هیأت‌ها که برای رایزنی‌، اتخاذ تصمیم‌های سیاسی و کسب تکلیف از دولت‌های متبوع خود به پایتخت‌ها بازگشته بودند، با چه تصمیماتی به مذاکرات بازگشته‌اند.

مذاکرات هسته‌ای وین به نقطه حساسی رسیده است. به گفته مقامات آمریکایی ایران باید اکنون «تصمیم‌های دشوار» بگیرد، وگرنه با یک «بحران فزاینده» مواجه خواهد شد. منابع آگاه می‌گویند، دولت بایدن پایان ماه فوریه را به عنوان ضرب‌الاجل برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین تعیین کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید