پنتاگون: برنامه موشکی ایران «فراتر از یک پیام» است

تهران روز گذشته از یک موشک بالستیک جدید به نام «خیبر شکن» رونمایی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در اظهاراتی، فعالیت‌ موشک‌های بالستیکی ایران را «فراتر از یک پیام» و «تهدیدی علیه امنیت ملی» آمریکا و متحدان این کشور خواند.

کربی، چهارشنبه 9 فوریه، در نشست مطبوعاتی پنتاگون با اشاره به فعالیت‌های «بدخواهانه» ایران گفت، تهران با اقدامات خود منطقه را بی‌ثبات کرده، از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و برای کشتی‌رانی دریایی مزاحمت ایجاد کرده است.

او با اشاره به فعالیت‌های موشکی ایران تصریح کرد: «آن‌ها برنامه موشکی بالستیکی خود را با هدف حمله طراحی کرده و توسعه می‌دهند. اینگونه درصدد این هستند تا به کشورها و مردمانشان و همچنین متحدان و شرکای ما آسیب‌های کشنده‌ای وارد کنند.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، چهارشنبه 9 فوریه، همزمان با از سرگیری دور هشتم مذاکرات هسته‌ای وین، از یک موشک بالستیک بنام «خیبر شکن» رونمایی کرد.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، صبح چهارشنبه 20 بهمن در مراسم رونمایی از این موشک گفت، کشورش به توسعه «کمی و کیفی» برنامه موشکی خود ادامه خواهد داد.

خبرگزاری «تسنیم»، نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی نوشته است که این موشک زمین به زمین «1450 کیلومتر برد دارد.»

دولت آمریکا پیشتر و به طور فعال به دنبال این بود که پرونده موشکی ایران را در هر مذاکره‌ای با تهران درج کند. اما به‌نظر می‌آید برنامه موشکی ایران جزو دستورالعمل هیئت‌های مذاکره‌کننده در گفت‌وگوهای هسته‌ای وین نیست.

ایران نیز بارها اعلام کرده است که حاضر نیست از برنامه موشکی دست کشیده و یا آن را به مذاکره بگذارد.

مقامات آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند، موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران، امنیت منطقه را تهدید کرده و نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه را نیز به خطر می‌اندازد. بر اساس اين برآورد، این تهدید مداوم، بیانگر خطری جدی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید