اکسیوس: بنت از بایدن خواست «برجام» را احیا نکند

احیای توافق هسته‌ای با ایران بر اساس شرایطی که این روزها در وین مطرح می‌شود، بیش از آن که به نفع امنیت بین‌الملل باشد، به نفع تهران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را احیا نکند، چرا که در برابر امتیازات بسیاری که به جمهوری اسلامی می‌دهد، تنها «منافع ناچیزی» برای امنیت ایالات متحده و خاورمیانه تامین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «اکسیوس»، چهارشنبه 9 فوریه، بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق هسته‌ای 2015 بزرگترین تنش میان دولت‌های اسرائیل و آمریکا طی سال‌های اخیر را رقم زده است.

دولت اسرائیل بر این باور است که احیای توافق هسته‌ای با ایران بر اساس شرایطی که این روزها در وین پایتخت اتریش و محل مذاکرات با دیپلمات‌های ایرانی مطرح می‌شود، بیش از آن که به نفع امنیت بین‌الملل باشد، به نفع تهران است.

بر همین مبنا، مقامات اسرائیلی و آمریکایی به «اکسیوس» گفته‌اند که بنت طی تماس تلفنی روز یکشنبه خود با بایدن به وی اصرار کرده برجام را احیا نکند، و تاکید کرده اگر توافق هسته‌ای احیا نشود، رژیم ایران لزوما فعالیت‌های هسته‌ای خود را «تشدید» نخواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین یادآور شده که منافع مالی که تهران از این توافق به دست خواهد آورد، بسیار بیشتر از محدودیت‌هایی است که به آنها اعلام پای‌بندی می‌کند، چرا که این توافق میلیاردها دلار به خزانه رژیم ایران سرازیر خواهد کرد که قطعا خرج «فعالیت‌های شرورانه» آن در منطقه خواهد شد.

به گفته یک مقام آمریکایی که در جریان این تماس قرار گرفته است، رئیس‌جمهوری آمریکا به بنت گفته هنوز مشخص نیست که آیا برجام احیا می‌شود یا خیر، و تاکید کرده ایالات متحده بر سر خواسته‌های اساسی خود برای محدودیت کردن برنامه هسته‌ای ایران «مصالحه» نخواهد کرد.

به گفته «اکسیوس»، به‌رغم درخواست بنت از بایدن، برخی مقامات دفاعی اسرائیل می‌گویند اگر مذاکرات وین به توافقی میان رژیم ایران و قدرت‌های جهان منجر شود، بهتر از این است که اصلا توافقی صورت نگیرد. آنها معتقدند که حصول توافق برای امنیت اسرائیل بهتر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید