اکسیوس: احیای «برجام» شامل انهدام سانتریفیوژهای پیشرفته ایران نمی‌شود

کارشناسان امنیتی آمریکا و اسرائیل بر این باورند که در صورت عدم احیای برجام، تهران طی حدود پنج هفته با توانایی تولید بمب اتم فاصله دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بایدن به مقامات امنیتی اسرائیل اطلاع داده است که احیای احتمالی توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» شامل از بین بردن سانتریفیوژهای نسل جدید نمی‌شود، و ایران اجازه خواهد یافت این ابزارهای اتمی پیشرفته را حفظ کند.

به گزارش «اکسیوس»، چهارشنبه 9 فوریه، کارشناسان امنیتی اسرائیل به این نتیجه رسیده‌اند که بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای 2015 با ایران، مدت زمان مورد نیاز تهران برای تولید اورانیوم غنی‌شده سطح بالا برای بمب هسته‌ای را به چهار تا شش ماه کاهش می‌دهد.

دو مقام اسرائیلی که در جریان رایزنی‌های راهبردی بین آمریکا و اسرائیل قرار دارند، می‌گویند این ارزیابی کوتاه‌تر از «زمان شکست» شش تا نه ماهه است که کارشناسان دولت بایدن محاسبه کرده‌اند. استاندارد تعیین‌شده زمان شکست ایران توسط توافق هسته‌ای 2015 یک سال بود.

مقامات امنیتی اسرائیل به «اکسیوس» گفته‌اند دولت بایدن دو هفته پیش در جریان جلسه‌ای تصویری پشت درهای بسته آنها را در جریان ارزیابی خود قرار داد. کارشناسان امنیتی آمریکا و اسرائیل هر دو بر این باور بودند که در صورت عدم احیای برجام، تهران طی حدود پنج هفته با توانایی تولید بمب اتم فاصله دارد.

طی جلسه مشترک مذکور، دولت بایدن به دولت بنت اطلاع داد که توافق هسته‌ایِ احیا شده شامل انهدام سانتریفیوژهای نسل جدید ایران نمی‌شود. طبق توافق 2015، ایران اصلا اجازه استفاده از این ابزارهای پیشرفته اتمی را نداشت.

یک مقام بلندپایه اسرائیلی در این باره به «اکسیوس» گفته که طبق توافق احیا شده، سانتریفیوژهای نسل جدید همچنان در ایران خواهند ماند، و فقط «تحت مُهر» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جایی در ایران انبار می‌شوند، امری که باعث خواهد شد رژیم ایران اگر بخواهد، به آسانی بتواند غنی‌سازی گسترده و تلاش برای تولید بمب اتم را از سر گیرد.

مذاکرات هسته‌ای وین به نقطه حساسی رسیده است، و به گفته مقامات آمریکایی ایران باید اکنون «تصمیم‌های دشوار» بگیرد، وگرنه با یک «بحران فزاینده» مواجه خواهد شد. منابع آگاه می‌گویند دولت بایدن پایان ماه فوریه را به عنوان ضرب‌الاجل برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین تعیین کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید