قانونگذار جمهوری‌خواه: رابرت مالی باید در جلسه علنی کنگره درباره «برجام» شهادت بدهد

دولت بایدن از پاسخگویی درباره جزئیات معامله‌ خود با رژیم ایران مدام طفره می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن که رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه در جلسه‌ای محرمانه گزارشی درباره وضعیت توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» به کنگره ایالات متحده ارائه کرد، یکی از قانونگذاران گفت که برای روشن شدن چند و چون معاملهٔ دولت بایدن با حکومت ایران، مالی باید طی جلسه‌ای علنی در برابر کنگره شهادت بدهد.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، سه‌شنبه 8 فوریه، در جریان جلسه محرمانه قانونگذاران جمهوری‌خواه مالی را درباره اعطای معافیت‌های تحریمی به رژیم ایران توسط دولت بایدن «سوال‌پیچ» کردند، و تاکید کردند بابت کمک احتمالی روسیه و چین به توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران به شدت نگران هستند.

کلودیا تنی، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت نیویورک در این باره گفت: «آقای مالی تا امروز حاضر نشده بود با کنگره همکاری کند و درباره وضعیت برجام به مردم آمریکا توضیح بدهد. متأسفانه جلسه امروز پرسش‌های بیشتری برای من به وجود آورد.»

به گفته «فری‌بیکن»، تصمیم مالی برای حضور در کنگره برای اولین بار از زمان بر عهده گرفتن رهبری تیم مذاکره‌کننده با ایران در وین نشان می‌دهد که دولت بایدن در آستانه احیای توافق هسته‌ای 2015 و ارائه میلیاردها دلار پول به تهران است.

نماینده جمهوری‌خواه نیویورک و عضو کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، با تاکید بر اینکه «رابرت مالی برای مردم آمریکا کار می‌کند و باید به آنها پاسخگو باشد»، گفت به اعمال فشار بر مالی و دولت بایدن ادامه خواهد داد تا جزئیات دیپلماسی خود با ایران را از چشم مردم آمریکا «مخفی» نکنند.

به گفته تنی: «بر لزوم شهادت علنی و کامل مالی در کنگره اصرار خواهم ورزید. با نظر به اهمیت موضوعی همچون برنامه هسته‌ای ایران برای امنیت ملی ایالات متحده، باید حداکثر شفافیت را پیش گرفت.»

در عین حال، یکی از مشاوران ارشد کنگره که نخواست نامش فاش شود، در این باره به «فری‌بیکن» گفت که دولت بایدن از پاسخگویی درباره جزئیات معامله‌ خود با ایران، از جمله اینکه می‌خواهد چقدر پول نقد به تهران بدهد و در ازای آن از رژیم تندرو چه می‌گیرد، مدام طفره می‌رود.

او در ادامه افزود: «طرح دولت بایدن این است که خود را متعهد به توافق ناکارآمد برجام کند. با وجود این‌که خطرهای زیادی در این زمینه وجود داشته و ایران هنوز با نیت بد خود به رفتارش ادامه می‌دهد.»

به گفته این مشاور ارشد کنگره، واشینگتن از موضع قدرت در ابتدای سال 2021، امروز به موضع «ناامیدی کامل» رسیده است.

او تصریح کرد: «از ابتدا خاطرنشان کردیم که تندروها در ایران، این عملیات را رهبری می‌کنند و همچنان نظرمان این است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید