سازمان پیمان امنیت جمعی: استقرار ناتو در همسایگی روسیه خطرساز است

دولت روسیه: مانور نظامی مشترک با بلاروس پنج‌شنبه 10 فوریه با توجه به بحران اوکراین و تنش‌های جاری، گسترد‌ه‌تر و بزرگتر از مانورهای قبلی اجرا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال تنش‌های فزاینده میان روسیه و غرب در خصوص بحران اوکراین، استانیسلاو زاس، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی، تأکید کرد که تشدید فعالیت‌های نظامی ناتو در خاک کشورهای همسایه نه تنها تهدیدی علیه بلاروس و روسیه، بلکه بر امنیت تمامیت سازمان پیمان امنیت جمعی نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

زاس چهارشنبه 9 فوریه، در همایش «امنیت جمعی در عصر جدید» افزود: «مرزهای غربی منطقه حوزه مسئولیت سازمان پیمان امنیت جمعی، شاهد افزایش بسیار زیاد استقرار نظامی نیروهای ناتو است.»

به گزارش خبرگزاری «تاس» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در ادامه تاکید کرد که این سازمان به طور مداوم در حال توسعه زیرساخت‌های نظامی در مناطق همسایه است.

«من به نمایندگی از سازمان می‌گویم»

زاس افزود: «من چنین شهامتی دارم که این موضوع را به نمایندگی از کل سازمان بگویم، زیرا این دقیقاً همان چیزی است که در استراتژی توسعه سازمان پیمان امنیت جمعی تا 2025 نوشته شده است.»

زاس همچنین تاکید کرد که اقدامات روسیه و گفت‌وگوهای پیچیده امنیتی که مسکو با شرکای غربی دارد، در راستای منافع سازمان پیمان امنیت جمعی است.

او همچنین به تاریخچه سازمان پیمان امنیت جمعی اشاره کرد که به طور رسمی در سال 2002 و چند ماه پس از مداخله ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن در أفغانستان، در پی حملات 11 سپتامبر 2001، تاسیس شده است.

استانیسلاو زاس
استانیسلاو زاس

تنش با اوکراین

شایان توجه است که بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان نیز در کنار روسیه، عضو این سازمان بوده و از امضاکنندگان توافقنامه امنیتی هستند که در دهه 90 قرن گذشته میان جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شد.

این تشکل همچنین در سال 2009، یک نیروی واکنش سریع 20 هزار نفری ایجاد کرد و یگان 3600 نفری حافظ صلح آن، از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است.

قابل ذکر است که مسکو و پکن جمعه گذشته همزمان با تهدید اروپا در مورد اعمال تحریم‌های سخت علیه روسیه، خواستار توقف گسترش ناتو به سوی شرق اروپا شدند.

در این رابطه کرملین در بیانیه‌ای تاکید کرد که دو کشور قصد دارند در برابر هرگونه مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی کشورهای مستقل تحت هر بهانه و توجیهی، مقاومت کنند.

این در حالی است که بر اساس برآورد مقام‌های آمریکایی، مسکو 70 درصد نیروهای لازم برای حمله‌ای تمام عیار به اوکراین را بسیج کرده که بخشی از این نیروها در کشور بلاروس در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده‌اند.

در این گیر و دار و به گفته دولت روسیه، مانور نظامی مشترک آن با بلاروس که قرار است پنج‌شنبه 10 فوریه آغاز شود، به دلیل بحران اوکراین و تنش‌های جاری، گسترد‌ه‌تر و بزرگتر از مانورهای قبلی اجرا خواهد شد. در این رابطه اما دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، مشخص نکرد که چه تعداد نیروی نظامی روسیه در این مانور شرکت خواهند کرد.

بنا به تخمین‌های ناتو، حدود 30 هزار نیروی روسیه به همراه سامانه‌های دفاعی، جنگنده‌ها و موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای در این مانور شرکت خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size