جان بولتون: تنها راه مقابله با تهدید هسته‌ای ایران «تغییر رژیم» است

بولتون بر این باور است که ترامپ به‌رغم ادعاهای خود «به اندازه کافی» برای سرنگونی رژیم ایران تلاش نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بولتون، مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید، می‌گوید دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» به «دست و پای» ایران افتاده است، اما تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی فقط با «تغییر رژیم» در ایران برطرف می‌شود.

بولتون، سه‌شنبه 8 فوریه در مصاحبه‌ای با «نیوزویک» گفت: «دولت بایدن از سال گذشته تا حالا به دست و پای رژیم ایران افتاده است تا برجام را احیا کند. لذا گمانم آنها هر کاری خواهند کرد و هر امتیازی خواهند داد تا ایران را به برجام بازگردانند.»

او بر این باور است تهران هرگز به محدودیت‌های برجام پای‌بند نبوده است، اما دولت‌های دموکرات آمریکا طور دیگری فکر می‌کنند. به گفته وی: «این ایده که ما همیشه از تمام ابعاد برنامه هسته‌ای ایران آگاهی کامل داشته‌ایم، و اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند همه چیز را رصد کند، پیش‌فرض اساسی دولت اوباما و بایدن برای پیگیری توافق است.»

بولتون می‌گوید ایران فقط به دنبال احیای برجام است تا تحریم‌های کمرشکن آمریکا را از روی خود بردارد و اقتصادش را از ورشکستگی نجات بدهد، اما هرگز زیر محدودیت‌های هسته‌ای جدید نخواهد رفت، چرا که کماکان به دنبال «هدف راهبردی» تولید تسلیحات هسته‌ای است.

به باور مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا، چه بایدن با ایران به توافق برسد و چه نرسد، اسرائیل به طور قطع به حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد. به گفته وی: «از زمان نخست‌وزیری آریل شارون اصطلاحی در اسرائیل باب شده به نام ‘هولوکاست هسته‌ای’. ترس از این پدیده هنوز وجود دارد.»

بولتون همچنین معتقد است که در آینده هر کسی از حزب جمهوری‌خواه رئیس‌جمهور آمریکا بشود، به توافق بایدن با ایران پای‌بند نخواهد ماند. به گفته وی: «بعید می‌دانم کسی باشد که بخواهد نامزد جمهوری‌خواهان بشود و نگوید اگر رئیس‌جمهور آمریکا بشود، توافق با ایران را پاره می‌کند.»

بولتون در نهایت تاکید کرد که تهدید هسته‌ای ایران فقط با «تغییر رژیم» این کشور برطرف می‌شود. او بر این باور است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به‌رغم ادعاهای خود «به اندازه کافی» برای سرنگونی رژیم ایران تلاش نکرد.

به گفته او: «من قویا بر این باورم که تا رژیم ایران را تغییر ندهیم، هیچ چیزی تغییر نمی‌کند. اما این سیاست دولت ترامپ نبود. این هم یکی دیگر از خطاهای او بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم