از سرگیری مذاکرات وین؛ زمان کم و پیچیدگی‌های زیاد

نماینده کنگره: ایران مصمم به افزایش ظرفیت خود برای ساخت سلاح هسته‌ای است و تا حدی برنامه خود را پیش می‌برد که به امنیت ملی آمریکا آسیب بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هشتمین دور مذاکرات وین پس از چند روز وقفه در حالی از سر گرفته شد که قدرت‌های غربی بر هشدارها و نگرانی‌های خود از کوتاه بودن زمان باقی‌مانده و پیچیده‌ و دشوارتر شدن روند مذاکرات افزوده‌اند.

هیات مذاکره‌کننده ایران سه‌شنبه 8 فوریه برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین بازگشتند. در این دور حکومت ایران خواستار تضمین‌های بیشتری برای حفظ توافق از سوی آمریکا شد و سخنگوی دولت گفت «توافق خوب با تضمین‌ کافی که منافع ملت ایران را تامین و تضمین بکند، قطعا در دسترس است و دولت ایران در این مسیر با جدیت مصمم است که به نتیجه موثر برسد.»

با این وجود علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به‌رغم ابراز خوشبینی‌های گذشته مقامات ایران، در توییتی نوشت: «دولت فعلی آمریکا تاکنون با تداوم سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران تلاش کرده اهدافی را که او با قلدری نتوانست محقق کند با ارائه وعده‌های بی‌پشتوانه تامین کند. بدون خروج واشینگتن از توهمات کنونی، مسیر مذاکرات وین هموار نمی‌شود.»

از سوی دیگر 33 سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی طی نامه‌ای به جو بایدن هشدار داده‌اند که اگر توافق هسته‌ای بدون رای موافق سنا صورت بگیرد، آنان از اختیارات خود برای جلوگیری از احیای برجام استفاده خواهند کرد.

چند روز پیش از نامه سناتورهای جمهوری‌خواه، باب منندز، سناتور ارشد دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز به دولت بایدن در مورد برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد و گفت: «من از دولت بایدن و متحدان بین‌المللی آمریکا می‌خواهم که برای مقابله با برنامه‌ هسته‌ای، برنامه موشکی و رفتارهای خطرناک ایران در خاورمیانه فشار بیشتری به این کشور بیاورند.»

ویسنت گونزالس، نماینده کنگره از ایالت تکزاس سه‌شنبه در توییتی نوشت: «ما با خوش‌نیتی وارد گفت‌وگوها شدیم. ولی ایران بارها و بارها موافقت ما را انکار کرد و ظرفیت‌های اتمی خود را افزایش داد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این موضوع به کناری بیفتد و تهدید فزاینده ایران را نادیده بگیریم.»

گونزالس ضمن ابراز این که ایران حق دارد انرژی هسته‌ای غیرنظامی داشته باشد، تاکید کرد «اما آنان مصمم به افزایش ظرفیت خود برای ساخت سلاح هسته‌ای هستند و تا حدی برنامه خود را پیش می‌برند که به امنیت ملی ما آسیب بزنند.»

ویسنت گونزالس از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و متحدان آن کشور خواست که بصورت چندجانبه به گسترش و تحکیم توافق برجام پرداخته، تحریم‌ها را سخت‌تر کرده، و برنامه‌ای راهبردی ارائه کنند تا برنامه هسته‌ای ایران را به سطح پیشین برگردانند.

در طرف مقابل قدرت‌های غربی، روسیه و ایران بر امکان کسب توافق سریع در مذاکرات وین تاکید می‌کنند اما آن را مشروط به اقدامات آمریکا از جمله رفع تحریم‌ها می‌دانند.

ساعاتی پیش از شروع مجدد مذاکرات وین میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در توییتی ضمن اعلام این خبر نوشت: «به نظر می‌رسد که مذاکرات در مرحله نهایی باشد. مرحله‌ای که در آن لازم است انگیزه‌ و تلاش‌ همه طرف‌ها برای رسیدن به مقصد نهایی باشد. یعنی احیای کامل توافق هسته‌ای از جمله رفع تحریم‌ها.»

با این وجود مقامات اروپایی نسبت به طول انجامیدن مذاکرات وین هشدار داده‌اند. از جمله جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز مجدد مذاکرات از طرف‌های گفت‌وگو خواست که با روحیه مصالحه‌جویانه به وین بازگردند. انریکه مورا، مسئول کمیته مشترک اروپا در مذاکرات وین نیز چنین خواسته‌ای را مجددا مورد تاکید قرار داد.

در شرایطی که دولت‌های غربی درباره زمان بسیار کوتاه جهت رسیدن به توافق هسته‌ای و ضرورت شتاب بخشیدن به مذاکرات هشدار می‌دهند، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روسی خود سرگئی لاوروف، گفت: «تهران آماده است که در اسرع وقت به توافق برسد. اما بدون واقع‌گرایی غرب و اقدامات واقعی و ملموس از جانب آنان، امکانی برای شتاب دادن به مذاکرات مقدور نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید