پاداش 10 میلیون دلاری آمریکا برای شناسایی رهبر شاخه خراسان«داعش»

فعالیت‌های شاخه‌ خراسان گروه داعش پس از اعلام تاسیس آن در سال 2014 از نقاط مرزی با پاکستان آغاز شده و تا شمال افغانستان گسترش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا در ازای دریافت اطلاعاتی که به شناسایی رهبر شاخه خراسان گروه «داعش» بیانجامد، 10 میلیون دلاری پاداش تعیین کرد.

پاداش 10 میلیون دلاری آمریکا در ازای دریافت هر گونه اطلاعاتی تعیین شده که به شناسایی یا یافتن مکان «ثناءالله غفاری»، رهبر شاخه خراسان گروه «داعش» منجر شود.

این پاداش مالی که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا تعیین شده نیز شامل هر فردی می‌شود که اطلاعاتی منجر به «دستگیری یا محکومیت» عاملان «حمله تروریستی 26 اوت 2021 در فرودگاه کابل» ارائه دهد. در این حمله تروریستی، حدود صد نفر از جمله 13 سرباز آمریکایی کشته شدند.

وزارت خارجه ایالات متحده در نوامبر گذشته، ثناءالله غفاری، معروف به شهاب المهاجر، رهبر کنونی شاخه خراسان داعش که در ژوئن 2020 به رهبری این گروه در افغانستان منصوب شده است را به فهرست افراد و سازمان‌های تروریستی افزود.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که غفاری، مسئول موافقت با تمامی عملیات‌های داعش در سراسر افغانستان و تامین بودجه لازم برای اجرای آنهاست.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا این تدابیر، بخشی از «تلاش‌های خستگی‌ناپذیر برای تضمین این است که افغانستان بار دیگر تبدیل به پایگاهی برای تروریسم جهانی نخواهد شد.»

ماهیت شاخه خراسان داعش در افغانستان

«شاخه خراسان گروه داعش» به نام قدیمی که بر این منطقه گذاشته شده بود، نامگذاری شد. این گروه اولین بار در اواخر سال 2014 در شرق افغانستان ظاهر شد و در پی انجام عملیات‌های وحشت‌آفرین خود به سرعت شهرت شد.

برخی از کارشناسان بررسی جنبش‌های افراط‌گرا در منطقه می‌گویند که «شاخه خراسان داعش» توسط عناصر افراطی «طالبان پاکستان» ایجاد شده که با آغاز عملیات نیروهای امنیتی پاکستان علیه آنها، به افغانستان گریخته‌اند.

این گروه افراطی که معمولاً به نام «داعش» شناخته می‌شود، از همان ابتدا و به هدف کنترل مناطق کلیدی در مرز با پاکستان مرتبط با قاچاق مواد مخدر و سایر کالاها، با گروه طالبان در افغانستان وارد جنگ شد.

این گروه همزمان، یک سری حملات انتحاری را در کابل و دیگر شهرها علیه دولت و اهداف نظامی خارجی انجام داد که هدف از آنها، تلاش برای تحکیم وجهه خود به عنوان خشن‌ترین و افراطی‌ترین گروه بوده است.

حملات داعش شامل اعدام‌های وحشتناک چهره‌های سرشناس در روستاها، کشتار کارکنان صلیب سرخ، تا حملات انتحاری علیه مردم کوچه و بازار، از جمله یک سری بمب‌گذاری‌های انتحاری خونین علیه اهداف مرتبط با اقلیت هزاره در افغانستان می‌شود.

فعالیت این گروه در ابتدا به تعداد محدودی از مناطق در مرز با پاکستان محدود می‌شد، اما به مرور، دومین جبهه بزرگ را در ولایت‌های شمالی از جمله جوزجان و فاریاب ایجاد کرد.

به گفته مرکز مبارزه با تروریسم «وست پوینت»، شاخه خراسان داعش شامل پاکستانی‌هایی از سایر گروه‌های افراطی، افراط‌گرایان ازبک و همچنین اتباعی از افغانستان می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید