هشدار 33 سناتور جمهوری‌خواه به بایدن: بازگشت به «برجام» باید با توافق سنا صورت گیرد

سناتورها در این نامه به صراحت تأکید کرده‌اند، برای اطمینان از این‌که دولت بایدن در توافق جدید خود با ایران، به قوانین ایالات متحد پایبند خواهد بود، از «تمام گزینه‌ها و اهرم‌های موجود» استفاده خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

33 سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار دادند، چنانچه دولت او اجازه ندهد که توافق جدید با ایران توسط کنگره آمریکا تصویب شود، این نهاد قانون‌گذار برای جلوگیری از اجرای این توافق، اقدام خواهد کرد.

به گزارش «رویترز»، سناتورها در این نامه که دوشنبه، 7 فوریه تهیه شده، به صراحت تأکید کرده‌اند، برای اطمینان از این‌که دولت بایدن در توافق جدید خود با ایران، به قوانین ایالات متحد پایبند خواهد بود، از «تمام گزینه‌ها و اهرم‌های موجود» استفاده خواهند کرد.

دور هشتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، امروز سه‌شنبه 8 فوریه از سرگرفته شده است. همزمان رویترز خبر داده است که ادامه این مذاکرات بر قیمت جهانی نفت نیز تاثیر گذاشته و آن را کاهش داده است.

به گفته رویترز، بازار نفت پیش‌بینی کرده است که اگر تحریم‌های نفتی ایران لغو شود و این کشور بتواند نفت خود را به‌ فروش برساند، عرضه جهانی نفت افزایش پیدا خواهد کرد.

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی و دیگر سناتورهای ارشد این کشور در نامه خود به بایدن عنوان کردند، اگر رئیس‌جمهوری به تعهدات قانونی خود، مبنی بر تضمین نظارت کنگره برای بازنگری و یا اعمال تغییرات در برجام عمل نکند، اجرای هر گونه توافق جدید با ایران، «به‌شدت با ممانعت مواجه خواهد شد.»

آن‌ها در نامه خود جزئیاتی از اقدامات احتمالی خود ارائه ندادند اما جمهوری‌خواهان پیشتر از تاکتیک‌های مختلفی برای مقابله با طرح‌های جو بایدن استفاده کرده بودند که باعث کاهش سرعت تصویب آن‌ها شده است.

دور هشتم مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا اواخر ماه گذشته میلادی با هدف رایزنی مذاکره‌کنندگان با مقامات عالی کشورهایشان متوقف شد.

قرار است این مذاکرات امروز سه‌شنبه ادامه یابد هر چند که به نقل از طرف‌های مذاکره‌کننده کماکان بر روی برخی مسائل مهم اختلافات عمده‌ای وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید