بنت: آمریکا «آزادی عمل» اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای ایران را به رسمیت می‌شناسد

تمرکز روی تضعیف رژیم ایران در تمام زمینه‌ها از جمله اقتصادی، دیپلماتیک، قتل‌های هدفمند، آشکار، پنهان، در حوزه سایبری و سایر حوزه‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا طی گفت‌وگویی تلفنی به وی اطمینان خاطر داده است که چه توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» احیا بشود چه نشود، ایالات متحده «آزادی عمل» اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای رژیم ایران را به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، دوشنبه 7 فوریه، بنت طی یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «من موضوع را [برای بایدن] روشن کردم، و خوشحالم که او به صراحت بیان کرد که اسرائیل آزادی عمل خود را تحت هر شرایطی حفظ خواهد کرد. این خیلی مهم است. چه در وین توافق بشود و چه نشود، ما آزادی عمل خودمان را حفظ می‌کنیم.»

ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، نیز طی این نشست سرفصل‌های ارزیابی شورای امنیت ملی درباره سال 2022 را که روز یکشنبه به بنت ارائه شده بود، در اختیار نمایندگان مطبوعات گذاشت، و تاکید کرد سال جاری «سال تغییر در قبال تهدید ایران» خواهد بود.

هولاتا گفت این احتمال وجود دارد که ایران به توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، و در آن صورت ایالات متحده ابزارهای خود برای سوق دادن رژیم ایران به سوی یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» را از دست خواهد داد. او افزود: «ما باید برای هر احتمالی آماده باشیم، چه معامله‌ای صورت بگیرد یا خیر.»

هولاتا همچنین هماهنگی اسرائیل با آمریکا درباره مساله اتمی ایران را «عمیق، مهم و راهبردی» خواند، و پس از این نشست مطبوعاتی، دوشنبه شب به واشینگتن دی سی پایتخت ایالات متحده پرواز کرد تا با همتای آمریکایی خود جیک سالیوان رایزنی کند.

یک مقام ارشد اسرائیلی به «تایمز اسرائیل» گفت که طی ماه‌های اخیر اسرائیل رویکرد خود در قبال رژیم ایران را به‌طور چشمگیری تغییر داده است، و کارزاری بلندمدت برای تضعیف جمهوری اسلامی آغاز کرده است.

به گفته وی: «تمرکز روی تضعیف رژیم ایران در تمام زمینه‌ها از جمله اقتصادی، دیپلماتیک، قتل‌های هدفمند، آشکار، پنهان، در حوزه سایبری و سایر حوزه‌هاست. هدف ما این است که آنها را در خانه گرفتار کنیم تا زمینگیر شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید