مکرون: پوتین به عدم‌ تشدید تنش‌ها علیه اوکراین متعهد شد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که 6 ناو جنگی روسیه در چارچوب اجرای رزمایش از مدیترانه راهی دریای سیاه خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به‌رغم ادامه بحران در شرق اروپا و استقرار نظامی گسترده روسیه در مرز با اوکراین و در خاک بلاروس و نگرانی‌های فزاینده اتحادیه اورپا و آمریکا درباره احتمال تهاجم نظامی مسکو به کییف و همچنین اعزام 6 نانو جنگی روسیه به دریای سیاه برای انجام مانورهای دریایی، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از ملاقات با ولادمیر پوتین همتای روس خود در مسکو، تاکید کرد که او توانسته تعهدی از مسکو مبنی بر دامن نزدن به تنش‌ها علیه اوکراین، بگیرد.

مکرون سه‌شنبه 8 فوریه در پرواز به سوی کییف به خبرنگاران گفت که در دیدار 6 ساعته روز گذشته خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه موفق به گرفتن تعهدی از همتای روسی خود شده که تنش‌ها را در منطقه شرق اروپا تشدید نکند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین توضیح داد: «من به وظیفه خود برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع یا تشدید تنش‌ها که به نتایج ناگواری منجر خواهد شد، عمل کردم.»

نقض پروتکل از سوی پوتین

از حاشیه دیدار مکرون و پوتین در کاخ کرملین، گزارش‌های تصویری نشان داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با «نقض» پروتکل رسمی، ضمن اشاره دست به میهمان برای پیوستن به او، سالن کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مسکو را زودتر از همتای فرانسوی خود ترک کرده است.

نگرانی‌های روسیه

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین سه‌شنبه بار دیگر تاکید کرد که کشورش، آمادگی را در کشورهای غربی برای رسیدگی به نگرانی‌های روسیه نمی‌بیند و موضوع تضمین‌های امنیتی همچنان باز و بلاتکلیف است. او نیز افزود: «تا این لحظه نشانه‌ای از راه‌ حل‌های واقعی برای موضوع ضمانت‌های امنیتی مشاهده نکرده‌ایم.»

سخنگوی کرملین در خصوص حضور نیروهای روسیه در بلاروس، با تاکید بر این که این نیروها پس از اتمام تمرین‌های نظامی، بلاروس را ترک خواهند کرد، افزود: «موضوع ادامه استقرار این نیروها در خاک بلاروس، أساسا مطرح نبوده است.»

شایان ذکر است که پوتین در ملاقات روز گذشته خود با مکرون که با هدف مهار بحران اوکراین انجام شد بار دیگر مخالفت کشورهای غربی با شرط او برای توقف گسترش ناتو به سوی شرق اروپا و خروج سربازان و سامانه‌های نظامی ناتو از اروپای شرقی را محکوم کرد و در عین حال تاکید داشت که روسیه، اوکراین را تهدید نکرده است.

پوتین همچنین بار دیگر اوکراین را مسئول بروز بن‌بست در مذاکرات صلح مربوط به منازعه میان کییف و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین دانست.

رئیس جمهوری روسیه در مورد مضمون گفت‌وگوهای خود با مکرون، افزود: «برخی از ایده‌های ماکرون ممکن است مبنایی برای دستیابی به پیشرفت مشترک باشد.» به گفته پوتین، او و همتای فرانسوی‌ خود خواهان جنگ میان روسیه و ناتو نیستند، «زیرا هیچ طرفی از آن پیروز بیرون نخواهد آمد.»

پوتین اما به برنامه خود برای استقرار ده‌ها هزار سرباز روسی در مرز با اوکراین اشاره‌ای نکرد.

اعزام ناوهای جنگی روسیه به دریای سیاه

همزمان با آن وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه 8 فوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که 6 ناو جنگی روسیه در چارچوب اجرای رزمآیش، از مدیترانه راهی دریای سیاه خواهند شد.

وزارت دفاع روسیه شنبه گذشته نیز از ارسال دو بمب افکن دوربرد «تی‌یو -22 إم 3» با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای، برای گشت‌زنی بر فراز بلاروس خبر داده بود که کشور هم‌پیمان مسکو است.

آمادگی روسیه برای حمله به اوکراین

این در حالی است که بنا بر ارزیابی محافل اطلاعاتی آمریکا، روسیه در حال حاضر 70 درصد از نیروی مورد نیاز برای انجام یک تهاجم گسترده به اوکراین را در اختیار دارد و می‌تواند ظرفیت کافی معادل 150 هزار سرباز، برای اجرای حمله در عرض دو هفته را داشته باشد.

شایان ذکر است که همزمان با تشدید تنش‌ها بر سر اوکراین، ارتش روسیه رزمایش‌های جنگی را از شمالگان تا دریای سیاه به اجرا در‌می‌آورد که این اقدام متقابل مقامات اوکراینی در اجرای سلسله رزمایش‌ها برای سازماندهی غیرنظامیان برای تهاجم احتمالی روسیه را به دنبال داشت.

در بحبوحه بن بست بر سر اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، دستور اعزام 2 هزار سرباز مستقر در ایالات متحده به لهستان و آلمان را صادر کرد و هزار سرباز دیگر نیز از آلمان به رومانی منتقل شدند تا نشان دهنده تعهد ایالات متحده به جناح شرقی ناتو باشد.

بریتانیا نیز اعلام کرد بیش از 100 سرباز نیروی ویژه برای ارائه مشاوره‌های نظامی به ارتش اوکراین و همچنین آموزش نیروهای ویژه اوکراینی در تاکتیک‌های ضد شورش و خرابکاری به این کشور اعزام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید