سفر مشاور امنیت ملی اسرائیل به آمریکا برای گفت‌وگو درباره ایران

نفتالی بنت: آمریکا «آزادی عمل» اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای ایران را به رسمیت می‌شناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با دور جدید مذاکرات قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی ایران، ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، به ایالات متحده سفر کرد تا با جیک سالیوان، همتای آمریکایی خود، درباره ایران گفت‌وگو کند.

مشاور امنیت ملی اسرائیل، دوشنبه 7 فوریه پیش از سفر، در نشستی مطبوعاتی با خبرنگاران اسرائیلی گفت، مذاکرات عمیق بین کشورش و ایالات متحده، به‌ویژه بر سر موضوع ایران ادامه خواهد داشت. او گفت، دو کشور دائما با یکدیگر به‌صورت تلفنی صحبت می‌کنند و گاه نیاز است که این دیدارها رو در رو باشد.

هولاتا همچنین هماهنگی اسرائیل با آمریکا درباره مساله اتمی ایران را «عمیق، مهم و راهبردی» خواند.

او گفت، این احتمال وجود دارد که ایران به توافق هسته‌ای 2015 بازگردد. در آن صورت ایالات متحده ابزارهای خود برای سوق دادن رژیم ایران به سوی یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» را از دست خواهد داد.

او افزود: «ما باید برای هر احتمالی آماده باشیم، چه معامله‌ای صورت بگیرد یا خیر.»

شورای امنیت ملی اسرائیل این هفته برآورد سالانه خود را درباره تهدیدهایی که اسرائیل با آنها روبرو است به دولت ارائه کرد. هولاتا گفت که پیش‌بینی می‌کند امسال «رخدادهای مهمی» اتفاق بیفتد.

مقامات اسرائیل ادامه برنامه هسته‌ای ایران و دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی را تهدیدی جدی برای کشور خود می‌دانند و بارها تهدید کرده‌اند که در صورت شکست دیپلماسی در جلوگیری از توسعه برنامه اتمی تهران، به اقدام نظامی علیه ایران دست خواهند زد.

از سویی نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز گذشته اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است چه توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» احیا بشود چه نشود، ایالات متحده «آزادی عمل» اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای رژیم ایران را به رسمیت می‌شناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید