اولیانوف: پیش‌نویس توافق احیای «برجام» روی میز مذاکرات وین قرار دارد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که شرط موفقیت احیای برجام رسیدن هر چه سریع به توافق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین گفت، سند نهایی احیای «برجام» پیش‌نویس شده است و این سند بندهای متعددی دارد که باید بیشتر روی آن کار شود اما سند روی میز است.

اولیانوف، دوشنبه 7 فوریه، در گفت‌وگو با روزنامه روسی «کامرسنت» درباره زمان اتمام مذاکرات اتمی وین بیان کرد که «با این موافقیم که مذاکرات نباید طولانی شود و اگر بخواهیم، می‌تواند تا آخر این ماه به اتمام برسد.»

او‌ با اشاره ضمنی به نزدیک‌بودن پایان مذاکرات، اظهار داشت که تا پایان خط تنها 5 دقیقه باقی مانده است.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد، «دور هشتم مذاکرات ایران و 1+4 که با حضور غیرمستقیم مذاکره‌کنندگان آمریکایی در وین، پایتخت اتریش انجام می‌شود، سه‌شنبه هشتم فوریه از سرگرفته خواهد شد.»

او افزود: «به روحیه سازش نیاز داریم تا ما را به اجرای کامل برجام‌ بازگرداند. لازم است که این مذاکرات به سرعت به نتیجه برسد.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم با ابراز امیدواری جهت رسیدن به توافق در مذاکرات وین گفت که شرط موفقیت در احیای برجام رسیدن هر چه سریع به توافق است.

او‌ تاکید کرد: «احتمال رسیدن به توافقی که نگرانی‌های همه اطراف را برطرف کند، وجود دارد اما اگر این توافق در هفته‌های آینده به سرانجام نرسد، توسعه برنامه اتمی ایران بازگشت به برجام و احیای آن را غیر ممکن می‌کند.»

مقامات آمریکایی و دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی وین همواره به ایران درباره وقت‌کشی و پایان فرصت برای رسیدن به توافق هشدار داده و تاکید کردند که هفته‌های آینده برای احیای برجام سرنوشت‌ساز خواهد بود.

مذاکرات اتمی وین
مذاکرات اتمی وین

ادامه کارزار فشار حداکثری

از سویی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران نیز در توییتی، دولت جو بایدن را به «تداوم سیاست فشار حداکثری ترامپ» علیه ایران متهم کرد و مدعی شد که آمریکا در این زمینه تنها «وعده‌های بی‌پشتوانه» ارائه داده است.

او در توییت خود مدعی شد که آمریکا دچار «توهماتی» است که بدون خروج از آن، مذاکرات وین به سرانجامی نخواهد رسید.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم روز گذشته گفت، پیشنهادهای آمریکا در نشست روز سه‌شنبه زمان رسیدن به توافق را مشخص خواهد کرد.

او افزود که ایران بر لغو تحریم‌های اقتصادی تاکید دارد.

لحظه سرنوشت‌ساز

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز در گفت‌وگو با روزنامه «واشینگتن پست» گفت که مذاکرات به لحظه «سرنوشت ساز» خود رسیده است.

او خاطرنشان کرد، «پیام روشنی به ایران مبنی بر لزوم اتخاذ موضعی شفاف و سریع ارسال کردیم. امیدوارم ایرانی‌ها این فرصت را مغتنم بشمارند.»

دور هشتم مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا اواخر ماه گذشته میلادی با هدف رایزنی مذاکره‌کنندگان با مقامات عالی کشورهایشان متوقف شد.

قرار است این مذاکرات امروز سه‌شنبه ادامه یابد هر چند که به نقل از طرف‌های مذاکره‌کننده کماکان بر روی برخی مسائل مهم اختلافات عمده‌ای وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید