آمریکا: لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران می‌تواند در جهت منافع تهران باشد

ند پرایس تأکید کرد که لغو این تحریم‌ها به ایران قدرتی نمی‌دهد اما می‌تواند برخی از منافع آن‌ها را تأمین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی اذعان کرد که معافیت ایران از تحریم‌های هسته‌ای، در برخی از مراحل می‌تواند در جهت منافع تهران باشد.

پرایس، دوشنبه 7 فوریه، در نشست مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا ضمن تأکید بر این‌که لغو تحریم‌های هسته‌ای «به‌هیچ وجه» به ایران قدرتی نمی‌دهد گفت، هدف از این معافیت ضمانت تعهدات «عدم اشاعه هسته‌ای» و «ایمنی اتمی» است.

به گفته پرایس، محدودیت‌های عدم اشاعه هسته‌ای و ایمنی اتمی مراکز هسته‌ای ایران، در راستای منافع ملی و حیاتی آمریکا است.

به گفته او، صرف نظر از این‌که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» به نتیجه‌ای برسد یا خیر، این معافیت همسو با منافع آمریکاست.

دولت جو بایدن، روز جمعه 4 فوریه، معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرده بود.

معافیت ایران از این تحریم‌ها، شامل تبدیل آب سنگین رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی‌شده برای راکتور تحقیقاتی تهران و انتقال پسماند سوخت به خارج از این کشور است.

این معافیت به شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی اجازه می‌هد تا در مراکز هسته‌ای ایران، فعالیت‌های غیر نظامی داشته باشند.

ند پرایس در همین زمینه گفت: «با توجه به نگرانی‌های فزاینده ما [در خصوص تعهدات] عدم اشاعه، به‌ویژه در موضوع افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی در ایران، تصمیم گرفتیم...امکان مشارکت اشخاص ثالث در پروژه‌های عدم اشاعه و ایمنی اتمی را فراهم کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نتایج فنی مرتبط با این معافیت‌ها را، اقدامی «ضروری» برای تسهیل مذاکرات وین در «هفته‌های پایانی» خواند.

پرایس در پاسخ به سوال خبرنگاری، منفعت ایران از این معافیت را تکذیب نکرد اما گفت: «سود خالص این اقدام به نفع آمریکا است.»

تهران پیشتر این اقدام آمریکا را «کم‌ارزش» خوانده بود.

مذاکرات از سرگرفته می‌شود

دور هشتم مذاکرات اتمی، امروز سه‌شنبه 8 فوریه در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته می‌شود.

به گفته پرایس، آمریکا در این مذاکرات، به دنبال اعمال محدودیت‌های «دائمی و قابل راستی‌آزمایی» بر برنامه هسته‌ای ایران است.

از سوی دیگر رسانه‌های ایران خبر دادند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور، صبح امروز به مجلس این کشور رفته تا در «جلسه‌ای غیرعلنی» درباره مذاکرات وین و روند گفتگوها توضیحاتی را ارائه دهد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران نیز در توییتی، دولت جو بایدن را به «تداوم سیاست فشار حداکثری ترامپ» علیه ایران متهم کرد و مدعی شد که آمریکا در این زمینه تنها «وعده‌های بی‌پشتوانه» ارائه داده است.

او در توییت خود مدعی شد که آمریکا دچار «توهماتی» است که بدون خروج از آن، مذاکرات وین به سرانجامی نخواهد رسید.

مقامات آمریکایی و دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی وین پیشتر به ایران درباره وقت‌کشی و پایان فرصت برای رسیدن به توافق هشدار داده و تاکید کردند که هفته‌های آینده برای احیای برجام سرنوشت‌ساز خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید