کارزار جهانی برای آزادی 4 خبر‌نگار یمنی محکوم به اعدام

از اهداف این کمپین ارسال پیام‌هایی برای هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل و تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن است تا موضوع آزادی خبرنگاران یمنی را به عنوان یک «فوریت» در دستور‌کار خود قرار دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران و سندیکای روزنامه‌نگاران یمن، کارزار فشار جهانی را علیه شبه‌نظامیان حوثی نیابتی ایران در یمن، برای آزادی چهار خبر‌نگار که به صورت خودسرانه توسط این گروه شبه‌نظامی بازداشت و به اعدام محکوم شده‌اند، راه‌اندازی کردند.

اتحادیه بین‌المللی و سندیکای روزنامه‌نگاران یمن دوشنبه 7 فوریه با آغاز کارزاری از همه سازمان‌های سندیکایی و تمامی روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ای در سراسر جهان خواستند تا در کمپین جهانی زیر فشار قرار دادن حوثی‌ها برای آزادی این خبرنگاران در بند که به اعدام محکوم شده‌اند، شرکت کنند.

این خبرنگاران عبدالخالق عمران، اکرم الولیدی، حارث حمید و توفیق المنصوری هستند که به همراه پنج روزنامه‌نگار دیگر در 9 ژوئن 2015 در هتل «قصر الاحلام» در صنعا، به اتهام خیانت و انتشار اخبار« در خدمت به تجاوز به کشور و برهم زدن اوضاع داخلی»، دستگیر شدند اما طبق بیانیه اتحادیه، تنها جرم آنها، انجام کار اطلاع‌رسانی به عنوان روزنامه‌نگار بوده است.

این چهار روزنامه‌نگار از زمان دستگیری، تحت انواع شکنجه‌های جسمی، روانی و ناپدید شدن اجباری قرار گرفته‌ و در نقض آشکار کلیه قوانین و هنجارهای بین‌المللی مرتبط با رفتار با زندانیان، از حق ملاقات و دریافت مراقبت‌های پزشکی لازم، محروم شده‌ و هم اکنون نیز با خطر اعدام روبرو هستند.

اتحادیه جهانی روزنامه‌نگاران و سندیکای روزنامه‌نگاران یمن در تلاش برای زیر فشار گذاشتن حوثی‌ها و وادار کردن نهادهای بین‌المللی است تا موضوع نجات جان خبر‌نگاران یمنی را در دستور کار خود قرار داده و برای آزادی آنها بکوشند.

هدف از این کارزار اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران، ارسال پیام‌هایی برای هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل و تیم لیندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن برای قرار دادن این موضوع در دستور کار خود به عنوان یک «فوریت» است.

این کمپین همچنین از تمامی روزنامه‌نگاران خواسته است تا پیام‌های مشابهی را ارسال کنند.

آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر

این کارزار از نهادهای دولتی و سازمان‌های بین‌المللی مدافع آزادی بیان و حقوق بشر خواسته است تا این موضوع را در راس اولویت‌های خود قرار دهند.

کمپین مزبور، خواستار مشارکت سندیکای روزنامه‌نگاران یمن در نشست آتی شورای حقوق بشر برای طرح موضوع روزنامه‌نگاران محکوم به اعدام و به طور کلی، وضعیت اسفناک صاحبان رسانه‌ها در یمن شده است.

در این بیانیه آمده است: «ما می‌خواهیم صدای سازمان ملل، اتحادیه اروپا و دولت‌های جهان را بشنویم که از خبرنگاران دفاع کرده و قاطعانه به گروه حوثی‌، دولت تحمیل شده در صنعا بگویند که شکنجه و اعدام روزنامه‌نگاران، جنایت جنگی است و جهان با جنایتکاران جنگی، همکاری نکرده و با آنها مدارا نمی‌کند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «این همه ماجرا نیست. ما باید به دوستانمان عبدالخالق عمران، اکرم الولیدی، حارث حامد، توفیق المنصوری و خانواده هایشان پیام داده و به آنها بگوییم که تنها نیستند! ما به همراه تمامی روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق و آزادی بیان، به شکلی بی‌امان و خستگی‌ناپذیر برای آزادی آنها اقدام خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید