پوتین در ملاقات با مکرون: نگرانی‌های مشترکی درباره امنیت اروپا داریم

مکرون ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای او با پوتین به «کاهش تنش» در مرز روسیه و اوکراین کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه به‌ منظور بحث و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره بحران اوکراین و شرق اروپا وارد مسکو شد.

رئیس جمهوری فرانسه، دوشنبه 7 فوریه در آغاز ملاقات با پوتین، در کاخ کرملین ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای آنها به «کاهش تنش» در مرز روسیه و اوکراین کمک کند و به نگران‌های غرب درباره احتمال تهاجم مسکو به کییف پایان دهد.

به گزارش تلویزیون رسمی روسیه، رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر این که «گفت‌وگو چه بسا آغازی بر روندی باشد که ما خواهان حرکت در آن هستیم که همان کاستن از تنش است»، افزود: «من خواهان جلوگیری از بروز جنگ و ایجاد زمینه‌های اعتماد، ثبات و دیدگاه شفاف برای همه طرف‌ها هستم.»

مکرون با بیان این که «اوضاع در شرق اروپا برای همه بغرنج و نگران‌کننده است»، به پوتین اطمینان‌خاطر داد که اروپا و روسیه به همراه هم برای پایان دادن به احتمال رویارویی بر سر اوکراین، به یک واکنش «مفید»، نیاز دارند.

رئیس جمهوری فرانسه افزود: «واکنش مفید، واکنشی است که مطمئناً به ما امکان می‌دهد از جنگ اجتناب کرده و شالوده ایجاد اعتماد، ثبات و شفافیت را بنا کنیم.»

این در حالی بود که پوتین در آغاز گفت‌وگو با مکرون با خوش‌آمدگویی به او، از تلاش‌های فرانسه برای حل مشکلات امنیتی اروپا قدردانی کرده و گفت: «من شاهد تلاش‌های بی‌دریغ مسئولان فرانسوی برای حل مسئله امنیتی اروپا و بویژه یافتن راه‌حل برای بحران جاری در اوکراین هستم.»

پوتین در عین حال اما افزود:«ما نگرانی‌های مشترکی در مورد امنیت اروپا داریم.»

هشدارهای مکرر آمریکا

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه مواضع بازدارنده آمریکا در قبال هرگونه تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین شامگاه دوشنبه برای چندمین بار تاکید کرد که «در صورت تهاجم روسیه به اوکراین، پاسخ ما بسیار گسترده خواهد بود و بر اقتصاد روسیه تاثیر خواهد گذاشت.»

بلینکن در ارتباط با واکنش احتمالی مسکو درباره کاستن از روند ارسال گاز به کشورهای غربی، گفت:«ما در حال هماهنگی با هم‌پیمانان غربی برای حفظ امنیت خطوط تامین انرژی برای غرب هستیم.»

در همین رابطه، اتحادیه اروپا نیز دوشنبه 7 فوریه، خاطرنشان کرد که با واردکنندگان انرژی برای جبران هر گونه کمبود گاز وارداتی از روسیه به توافق رسیده است.

اقدامات بازدارنده و هشدار اروپا

از سوی دیگر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دوشنبه 7 فوریه، تاکید کرد که اروپا در بحرانی‌ترین برهه از دوران جنگ سرد در ارتباط با تهدید امنیتی علیه خود بسر می‌برد.

در همین رابطه بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا نیز با اشاره به این که روسیه در تلاش برای ترساندن کشورهای همسایه است، تاکید کرد کشورش در چارچوب بحران با روسیه، نیروهای بیشتری را به لهستان خواهد فرستاد.

آلمان نیز در پی تشدید بحران امنیتی در شرق اروپا و شدت یافتن احتمال تهاجم روسیه به اوکراین، اعلام کرد سربازان کمکی بیشتری را به لیتوانی اعزام می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید