رابرت مالی: هنوز امکان احیای «برجام» وجود دارد

یک مقام اروپایی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری «رویترز» گفته است، مذاکره‌کنندگان ارشد در مذاکرات هسته‌ای، احتمالا روز سه‌شنبه (فردا) در پایتخت اتریش باهمدیگر دیدار خواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی با اشاره به این‌که هنوز می‌توان توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را احیا کرد، خبر داد که به‌زودی برای آغاز دور جدید مذاکرات به وین خواهد رفت.

مالی، یک‌شنبه 6 ژانویه به وقت محلی، در مصاحبه‌ای با تلویزیون «ام‌ان‌اس‌بی‌سی» گفت: «جو بایدن هنوز از ما می‌خواهد به مذاکرات خود در وین ادامه دهیم.»

او در این زمینه افزود: «هفته آینده [به وین] بازخواهیم گشت. این اقدام بیانگر دیدگاه ماست. ما معتقد هستیم که [برجام] یک جسد مرده نیست. ما معتقد هستیم که می‌باید این توافق را احیا کرد زیرا در جهت منافع ماست.»

با وجود این‌که مالی هفته آینده را برای از سرگیری مذاکرات وین مشخص کرد اما هنوز روز دقیقی به‌صورت رسمی برای آن اعلام نشده است.

یک مقام اروپایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری «رویترز» گفته است، مذاکره‌کنندگان ارشد در مذاکرات هسته‌ای، احتمالا روز سه‌شنبه (فردا) در پایتخت اتریش باهمدیگر دیدار خواهند داشت.

«به ایران بستگی دارد»

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در مصاحبه‌ای با «واشینگتن‌پست» عنوان کرد که کشورهای غربی به ایران «پیام روشنی» داده‌اند.

به گفته شولتز، آینده مذاکرات وین «به ایران بستگی دارد.»

صدر اعظم آلمان با تأکید بر این‌که کشورهای غربی به ایران اجازه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نخواهند داد گفت: «در زمان تعیین‌کننده‌ای به سر می‌بریم. امیدواریم که آن‌ها از این فرصت استفاده کنند.»

او در ادامه با اشاره به مذاکرات وین گفت: «زمان زیادی باقی نمانده است. زیرا ما از توسعه برنامه اتمی ایران اطلاع داریم.»

همزمان با «مرحله پایانی» مذکرات احیای برجام در وین، دولت جو بایدن روز جمعه 4 فوریه، معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفته بود، معافیت مجدد ایران از این تحریم‌ها، به‌معنای دستیابی به توافقی جهت احیای برجام نیست.

به‌دنبال تمدید این معافیت، سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان موسوم به «تروئیکای اروپا» از تهران خواستند تا به‌سرعت از این «فرصت» استفاده کند.

مقامات آمریکایی و دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی وین پیشتر به ایران درباره وقت‌کشی و پایان فرصت برای رسیدن به توافق هشدار داده و تاکید کردند که هفته‌های آینده برای احیای برجام سرنوشت‌ساز خواهد بود.

تهران با اصرار بر خواسته‌هایی چون دادن ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد واشینگتن از توافق احتمالی و لغو همه تحریم‌ها، رسیدن به توافق را پیچیده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size