سالیوان: روسیه طی روزهای آینده به اوکراین حمله خواهد کرد

ارتش آمریکا برای حمایت از متحدان و رفع نگرانی آنها از پیامدهای بحران روسیه و اوکراین، نیرو و تجهیزات اضافی به لهستان ارسال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند که روسیه طی روزهای آینده به اوکراین حمله خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویتر» سالیوان یک‌شنبه 6 فوریه اعلام کرد: «بر این باوریم که روسیه مقدمات لازم برای حمله گسترده به اوکراین را آماده کرده است.»

او افزود که حمله روسیه می‌تواند به شکل تجاوز نظامی گسترده، اشغال دونباس و یا حمله سایبری باشد.

وی هشدار داد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، پروژه انتقال گاز «نورد استریم 2» نیز لغو خواهد شد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا هم گزارش دادند که روسیه به سرعت در حال افزایش آمادگی‌های نظامی خود برای حمله به اوکراین است.

طبق این گزارش‌ها، در صورت چنین حمله‌ای، کی‌یف، پایتخت اوکراین طی دو روز سقوط خواهد کرد.

اعزام نیرو به لهستان

همزمان ارتش آمریکا برای حمایت از متحدان و رفع نگرانی آنها از پیامدهای بحران روسیه و اوکراین، نیرو و تجهیزات اضافی به لهستان ارسال کرد.

مت ویسر، سخنگوی لشکر 18 هوابرد ارتش آمریکا شنبه در بیانیه‌ای گفت، «اعزام لشکر 18 با هدف تقویت نیروهای ارتش آمریکا در اروپا و اطمینان به متحدانمان در رابطه با حمایت از آنان است.»

او افزود که لشکر 18دارای نیروهای رزمی زبده بوده و آماده مقابله و شکست هر گونه تهاجم روسیه به متحدان آمریکا است.

از سویی، برجنیسلاو لیچینسکی، سخنگوی ارتش لهستان نیز گفت، «تعدادی از سربازان آمریکایی وارد فرودگاه یسیونکا در شرق کشور شده و به‌زودی 1700 سرباز دیگر وارد لهستان خواهند شد.»

ایالات متحده چهارشنبه گذشته اعلام کرد که برای حمایت از متحدانش در ناتو و با هدف مقابله با حمله احتمالی روسیه به آنها، 3 هزار سرباز به شرق اروپا اعزام خواهد کرد.

ارتش آمریکا همچنین به دستور جو بایدن، رئیس جمهور این کشور تعداد 8500 سرباز را در حال آماده‌باش قرار داده تا در صورت نیاز به‌سرعت از آنها استفاده شود.

کشورهای غربی روسیه را به آماده‌سازی جهت حمله و اشغال اوکراین متهم می‌کنند اما مقامات روسی چنین ادعایی را رد کرده و اعلام کردند که حضور نظامی ارتش روسیه در مرز اوکراین برای حمایت از امنیت این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید