تروئیکای اروپایی: ایران به‌ سرعت از فرصت معافیت‌های تحریمی آمریکا استفاده کند

دولت جو بایدن جمعه گذشته، برخی تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال تمدید معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای، سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان موسوم به «تروئیکای اروپا» از تهران خواستند تا به‌سرعت از این «فرصت» استفاده کند.

این بیانیه با اشاره به لغو برخی از تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، تصریح کرد، تمدید این معافیت «می‌باید مذاکرات فنی لازم برای احیای برجام را تسهیل بخشد.»

سه کشور اروپایی در بیانیه مشترک خود افزودند: «ما از ایران می‌خواهیم که از این فرصت به‌سرعت استفاده کند. چراکه زمانبندی معافیت‌ها بر دیدگاه مشترک ما و آمریکا تأکید می‌کند: زمان بسیار کمی برای دستیابی به نتیجه موفقیت‌آمیزی در مذاکرات برجام باقی مانده است.»

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توییتی خبر داد که با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران «تماسی مهم» داشته و در مورد مذاکرات وین گفت‌وگو کرده است.

بورل در این توییت تاریخ ازسرگیری مذاکرات وین را «هفته آینده» عنوان کرد.

او تصریح کرد: «برای پایان بخشیدن به مذاکرات و احیای برجام به حسن‌نیت همه طرف‌ها و روحیه سازش آن‌ها نیاز داریم.»

خبرگزاری «فارس» نیز خبر داد که امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی، اقدام اخیر آمریکا در لغو برخی تحریم‌های هسته‌ای را خوب اما ناکافی دانسته است.

وزیر خارجه ایران در این زمینه تصریح کرد: «از زمان گفت‌وگوی پیشین برخی تحولات مثبت در مذاکرات رخ داده است، اما هنوز انتظارات ما را برآورده نمی کند.»

امیرعبداللهیان با اشاره به‌اینکه برجام در سال‌های گذشته برای ایران «منافع اقتصادی» نداشته است، در این تماس تلفنی گفت: «ما تنها در صورتی به یک توافق خوب می‌رسیم که تامین‌کننده منافع اقتصادی ما به صورت پایدار و قابل اتکا باشد.»

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز از اقدام آمریکا در تمدید معافیت ایران از تحریم‌های هسته‌ای استقبال کرد و آن را «حرکتی در مسیر درست» نامید.

او در توییتی نوشت: اقدام آمریکا «به تسریع روند احیای برجام و بازگشت مشترک آمریکا و ایران به تعهداتشان در توافق سال 2015 کمک می‌کند. [این اقدام آمریکا] همچنین می‌تواند نشانه‌ای دال بر ورود مذاکرات به مرحله پایانی باشد.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران نیز در اظهارنظری گفت، اگرچه مذاکره‌کنندگان در وین به «پیشرفت‌های محدودی» دست یافته‌اند اما هیئت‌های مذاکره‌کننده «هنوز با شکل‌گیری توازن ضروری در تعهدات طرفین» فاصله دارند.

او دستیابی به توافق خوب در وین را منوط به «ایجاد توازن در تعهدات» دانست و گفت، واشینگتن می‌باید در این زمینه تصمیم‌های سیاسی اتخاذ کند.

مقامات آمریکایی و دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی وین پیشتر به ایران درباره وقت‌کشی و پایان فرصت برای رسیدن به توافق هشدار داده و تاکید کردند که هفته‌های آینده برای احیای برجام سرنوشت‌ساز خواهد بود.

تهران با اصرار بر خواسته‌هایی چون دادن ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد واشینگتن از توافق احتمالی و لغو همه تحریم‌ها، رسیدن به توافق را پیچیده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید