آمریکا معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را دوباره اعمال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با «مرحله پایانی» مذکرات احیای توفق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری «رویترز» گفت، دولت جو بایدن روز جمعه، برخی از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرد.

دولت دونالد ترامپ در می 2020، معافیت ایران از برخی تحریم‌های تصویب‌شده علیه این کشور را لغو کرده بود. این معافیت به شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی اجازه می‌هد تا در مراکز هسته‌ای ایران، فعالیت‌های غیر نظامی داشته باشند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این زمینه به رویترز گفته است: «لغو این تحریم‌ها برای انجام گفتگوهای فنی در وین اقدامی ضروری محسوب می‌شد.»

به گفته این مقام آمریکایی، «این رایزنی‌های فنی، گامی ضروری برای احیای برجام است.»

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در ادامه تاکید کرد، معافیت مجدد ایران از این تحریم‌ها، به‌معنای دستیابی به توافقی جهت احیای برجام نیست.

او در این زمینه تصریح کرد: «بدون معافیت ایران از این تحریم‌ها نمی‌توان درباره سرنوشت ذخایر [هسته‌ای ایران] و دیگر فعالیت‌های مرتبط به [تعهدات] عدم اشاعه، مذاکرات فنی مفصلی را با اشخاص ثالث انجام داد.»

از سویی جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تعلیق برخی تحریم‌های جمهوری اسلامی گفت: «ایران توانایی مذاکره با حسن نیت را ندارد. سازش‌های بی‌پایان، پیامدهای ویرانگر به دنبال خواهد داشت.»

او تاکید کرد که اقدام بایدن در تعلیق این تحریم‌ها، به چین و روسیه امکان می‌دهد با مصونیت به دادوستد با ایران ادامه دهند و به جمهوری اسلامی کمک کنند به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد تا آمریکا و متحدانش را مورد تهدید قرار دهد.

جزئیات معافیت ایران از تحریم‌ها

معافیت ایران از تحریم‌ها، شامل تبدیل آب سنگین رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی‌شده برای راکتور تحقیقاتی تهران و انتقال پسماند سوخت به خارج از این کشور است.

به‌دنبال خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های شدید واشینگتن علیه تهران، مقامات ایران تصمیم گرفتند محدودیت‌های برجامی علیه برنامه هسته‌ای خود را به صورت تدریجی نقض کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید