کاخ سفید: احیای «برجام» جلوی دستیابی ایران به بمب اتم را نخواهد گرفت

«حتی اگر برجام احیا شود، برای مقابله با دانش و تجربه هسته‌ای پیشرفته ایران هیچ چاره‌ای نمی‌اندیشد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برآورد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده این است که حتی در صورت احیای «برجام»، رژیم ایران این توانایی را حفظ خواهد کرد تا در مدتی «کمتر از یک سال» به بمب اتم دستیابی پیدا کند.

به گزارش روزنامه «نیویورک پست»، پنجشنبه 3 فوریه، مقامات کاخ سفید اواخر سال گذشته به این نتیجه رسیدند که برنامه هسته‌ای ایران آنقدر پیشرفت کرده است که «دوره فرار» دوازده‌ماهه برای تولید بمب اتم که در «برجام» شرط شده بود را به هر صورت پشت سر خواهد گذاشت.

به‌رغم کوتاه شدن دوره فرار برای ایران، دولت بایدن با این فرض که باید توافق جدیدی حاصل شود تا به ایالات متحده و دیگر کشورها برای مقابله با پیشرفت‌های هسته‌ای ایران زمان و ابزار فراهم کند، کماکان در وین برای احیای برجام مذاکره می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپتامبر سال گذشته گزارش داده بود که ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالاتر از حد مجاز طبق برجام است، و هشدار داد تهران می‌تواند «ظرف دو ماه» اورانیوم کافی برای ساخت بمب تولید کند.

از اواسط سال 2019، ایران ساخت، نصب و بهره‌برداری از سانتریفیوژهای پیشرفته را گسترش داده است، که با آنها به تولید اورانیوم غنی‌شده با سرعتی سریع‌تر از ماشین‌های قدیمی می‌پردازد. در ارزیابی کاخ سفید آمده است که از آن زمان صدها سانتریفیوژ جدید در تأسیسات هسته‌ای سراسر ایران نصب شده است.

برخی از مقامات سابق ایالات متحده بر این باورند که هرچه دوره فرار ایران کوتاه‌تر شده و از شش ماه کمتر شود، به طرز چشمگیری توانایی آمریکا برای واکنش به اقدامات هسته‌ای تسلیحاتی احتمالی رژیم ایران را مختل خواهد کرد.

رابرت آینهورن، مقام ارشد اسبق اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا، در این باره به «نیویورک پست» گفت: «حتی اگر برجام احیا شود، برای مقابله با دانش و تجربه هسته‌ای پیشرفته ایران هیچ چاره‌ای نمی‌اندیشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید