پکن و مسکو خواستار توقف گسترش ناتو به سوی شرق اروپا شدند

در بیانیه مشترک روسیه و چین مراتب نگرانی دو کشور از برنامه‌های آمریکا و غرب برای توسعه سامانه دفاع موشکی جهانی و استقرار نیروهای آن در مناطق مختلف جهان مورد تاکید قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در گرماگرم تنش‌های میان روسیه و غرب بر سر بحران اوکراین و همزمان با تهدیدهای اروپا برای اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه علیه مسکو، روسیه و چین در هماهنگی با هم و با در پیش گرفتن لحنی که شباهت بسیاری با ادبیات مرسوم در دوران «جنگ سرد» داشت، خواستار توقف گسترش پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» به سوی شرق شدند.
کاخ کرملین جمعه 4 فوریه در بیانیه‌ای تاکید کرد که روسیه و چین قصد دارند در برابر هر گونه مداخله نیروهای

خارجی تحت هر بهانه و توجیهی در امور داخلی کشورهای مستقل، مقاومت کنند.

بر اساس این بیانیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که برای مشارکت در مراسم افتتاح المپیک زمستانی، به پکن سفر کرده و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، بیانیه مشترکی را پیرامون ورود روابط بین‌الملل به «مرحله‌ای جدید» امضا کردند.

«توقف مداخله‌گری‌های منفی»

در این بیانیه، حمایت طرفین از شکل‌گیری نوع تازه‌ای از مناسبات میان قدرت‌های جهانی مبتنی بر احترام و همزیستی مسالمت‌آمیز و پایبندی به لزوم محترم شمردن نتایج برآمده از جنگ جهانی دوم و نظم جهانی برپا شده پس از دوران جنگ، مورد تاکید قرار گرفت.

رهبران چین و روسیه در این بیانیه بر لزوم از میان بردن فوری ذخایر تسلیحات شیمیایی آمریکا و توقف «مداخله منفی» واشینگتن در منطقه هند و اقیانوس آرام تاکید کردند.

«کنار گذاشتن برنامه استقرار موشک‌ها»

مسکو و پکن همچنین مراتب نگرانی خود را از برنامه‌های آمریکا و غرب برای توسعه سامانه دفاع موشکی جهانی و استقرار نیروهای آن در مناطق مختلف جهان ابراز کردند.

علاوه بر این، در این بیانیه از واشنگتن خواسته شد از پیاده کردن برنامه‌های مربوط به استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه برد در منطقه آسیا-اقیانوسیه و اروپا دست بردارد.

دو کشور همچنین با ابراز نگرانی‌ در مورد پیمان سه‌جانبه «آکوس» میان ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا، تاکید داشتند که این پیمان، خطر مسابقه تسلیحاتی در منطقه اقیانوس آرام و همچنین عوامل تنش و خطرات تکثیر سلاح‌های هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

این در حالی بود که روسیه برای نشان دادن همگرایی علنی خود با چین، با تاکید بر مخالفت خود با هرگونه استقلال تایوان، تصریح کرد که تایوان، بخشی از چین است.

سفر پوتین به پکن برای شرکت در مراسم آغازین المپیک زمستانی در حالی انجام شد که آمریکا و برخی متحدانش با اشاره به نقض حقوق بشر در چین، حضور دیپلماتیک در این المپیک را تحریم کرده‌اند.

این دیدار خبرساز در حالی صورت گرفت که تحرکات نظامی روسیه و صف‌آرایی بیش از یکصد هزار سرباز روسی در مرز با اوکراین به تنش میان روسیه با آمریکا و غرب دامن زده است.

بر اساس آخرین گزارش‌های خبری مقام‌های غربی با انتشار اسنادی اعلام کرده‌اند روسیه در صدد حمله به اوکراین است ولی روسیه این موضوع را به کلی تکذیب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size