وال استریت ژورنال: زمان «گریز هسته‌ای» ایران کاهش یافته است

برخی مقامات پیشین آمریکایی هشدار دادند که کاهش مدت زمان گریز هسته‌ای به کمتر از 6 ماه واکنش به‌موقع واشینگتن به شتاب برنامه اتمی ایران را کاهش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داده است که بر اساس برآورد مقامات دولت جو بایدن برنامه اتمی ایران در مدت کوتاه اخیر بسیار پیشرفت کرده و زمان «گریز هسته‌ای» این کشور کوتاهتر از یک سال شده است.

گریز هسته‌ای یا «Breakout Period» فاصله زمانی تا تولید اورانیوم لازم برای تولید بمب اتم است. هر چند این موضوع صریحا در توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به برجام ذکر نشده، اما یکی از مهم‌ترین اهداف توافق مذکور حفظ فاصله یک ساله تا تولید اورانیوم لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران بوده است.

به‌رغم این، دولت بایدن خوشبینانه به مذاکرات اتمی وین با ایران ادامه می‌دهد و برخی مقامات کاخ سفید امیدوارند یک توافق تعدیل‌شده بتواند به آمریکا و متحدانش برابر توسعه برنامه اتمی ایران فرصت واکنش کافی بدهد.

با این حال کوتاه‌شدن زمان گریز هسته‌ای امکان دولت بایدن برای رسیدن به یک توافق «پایدار و بلندمدت» با هدف کاهش فرصت تهران برای دستیابی به بمب اتمی را با تردیدهای بسیاری روبرو کرده است.

برخی مقامات پیشین آمریکایی هشدار دادند که کاهش مدت زمان گریز هسته‌ای به کمتر از 6 ماه واکنش به‌موقع واشینگتن به شتاب برنامه اتمی ایران را کاهش می‌دهد.

طبق نظر بعضی مسئولین غربی، زمان گریز هسته‌ای با زمان لازم برای تولید بمب اتم تفاوت دارد زیرا ایران هنوز مهارت‌های لازم برای تولید بمب و سوار کردن کلاهک هسته‌ای بر روی موشک را کسب نکرده است.

در همین رابطه رابرت اینهورن، مقام ارشد دفتر کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا گفت، احیای برجام تاثیری در دانش و تجربه هسته‌ای ایران نخواهد داشت و تنها به خروج ذخایر 2.5 تنی اورانیوم از کشور و محدودیت در فعالیت سانتریفوژهای پیشرفته خواهد شد و تا سال 2031 سطح غنی‌سازی را در حد 3.67 درصد نگه خواهد داشت.

او افزود، طبق برجام این محدودیت‌ها از سال 2024 کاسته خواهد شد و از سال 2026 ایران اجازه خواهد داشت شمار سانتریفیوژهای پیشرفته خود را افزایش دهد.

طبق نظر این کارشناس تسلیحاتی، پس از آن زمان گریز هسته‌ای ایران کوتاه‌تر نیز خواهد شد.

کاهش تعهدات

ایران که ادعا می‌کند برنامه اتمی‌اش مسالمت‌آمیز است از اواسط سال 2019 به کاهش تعهدات برجامی از جمله افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد و افزایش میزان مواد غنی‌شده اقدام کرده است.

تهران همچنین نسل جدیدی از سانتریفیوژ تولید و راه‌اندازی کرد که بسیار پیشرفته‌تر از نسل اول سانتریفیوژهای ذکر شده در توافق هسته‌ای بوده است.

آمریکا در سال 2018 در دوره حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید به‌دلیل آن چه توافق ناقص و بد عنوان شد از برجام خارج و تحریم‌های سختی تحت عنوان «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران به اجرا گذاشت.

با ورود جو بایدن به کاخ سفید مذاکراتی برای احیای مجدد برجام میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا در وین آغاز شد که تاکنون 8 دور از این مذاکرات انجام گرفته است.

ایران خواستار توافقی دائم و لغو یکجا و همزمان همه تحریم‌ها شده و بر عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر توافق احتمالی در آینده اصرار دارد.

در مقابل واشینگتن خواستار اعمال محدودیت‌های هسته‌ای بر برنامه اتمی ایران شده و گفته که «برخی» تحریم‌ها را برداشته و هیچ تضمینی هم مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق جدید نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید