فرمانده سنتکام: ایران می‌تواند آتش جنگ با آمریکا را شعله‌ور کند

مک‌کنزی گفت گرچه تنش‌زدایی و عادی‌سازی بهترین گزینه برای رژیم ایران است، اما او تردید دارد که تهران چنین مسیری را در پیش بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح ایالات متحده «سنتکام» می‌گوید در صورتی که حملات نیروهای نیابتی شبه‌نظامی رژیم ایران به آمریکا و متحدان آن در خاورمیانه شدت بگیرد، ایران می‌تواند آتش جنگ با آمریکا را شعله‌ور کند.

به گزارش خبرگزاری «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، پنج‌شنبه 3 فوریه، ژنرال فرانک مک‌کنزی اعلام کرد ایران به ویژه در جاهایی مثل عراق و یمن که نیروهای نیابتی آن به طور مستقیم آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کنند می‌تواند جنگ‌افروزی کند.

به گفته وی: «تهران به خوبی از خطوط قرمز ما در عراق آگاه است، اما شواهد آشکارا نشان می‌دهد که بسیاری از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران جدا قصد دارند نیروهای آمریکایی را به قتل برسانند. این اتفاقی است که دیر یا زود می‌افتد، و آن وقت قضایا به مسیر دیگری خواهد افتاد.»

مک‌کنزی رژیم ایران را یک «تهدید بنیادی» خواند و خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی «برای پیشبرد مقاصد شوم خود، به نیروهای نیابتی تسلیحات و منابع دیگر انتقال می دهد.» به گفته وی، جنگ یمن بیش از هفت سال طول کشیده است به این خاطر که رژیم ایران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند.

او گفت: «همانطور که اخیراً در جریان حملات پیچیده حوثی‌ها به امارات مشاهده کردیم، و صرف نظر از حملات مکرر آنها علیه پادشاهی عربی سعودی، می‌توانیم بگوییم که ظاهرا حوثی‌ها اعتقادی به ‘نبرد محدود’ ندارند و قصد دارند جنگ را گسترش دهند.»

مک‌کنزی شورشیان حوثی‌ و رژیم ایران را به تبدیل کردن جمعیت جنوب شبه جزیره عرب به «موش آزمایشگاهی» متهم کرد و افزود آنها جنگ داخلی یمن را به «آزمایشگاه غیرانسانی جنگ مدرن» تبدیل کرده‌اند.

فرمانده سنتکام در نهایت خواستار تدوین یک استراتژی یکپارچه منطقه‌ای شامل اسرائیل برای مقابله با تهدید رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن شد. او تاکید کرد که گرچه تنش‌زدایی و عادی‌سازی بهترین گزینه برای رژیم ایران است، اما او تردید دارد که تهران چنین مسیری را در پیش بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید