وزارت خارجه آمریکا: ایران فقط چند هفته با تولید سوختِ بمب اتم فاصله دارد

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید دولت بایدن برای «مقابله با هر سناریویی» آماده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده پس از پایان دور آخر مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» اعلام کرد ایران «فقط چند هفته» با تولید اورانیوم غنی‌شده با ظرفیت تسلیحاتی کافی برای ساخت بمب اتم فاصله دارد.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، سه‌شنبه 2 فوریه، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد مذاکره با ایران، چه به توافقی منجر شود و چه نشود، تا چند هفته دیگر به آخر می‌رسد، چرا که دولت بایدن بر این باور است، برنامه هسته‌ای ایران چنان پیشرفت کرده که احیای برجام سودی برای آمریکا و جهان نخواهد داشت.

بر این اساس، به گفته سخنگوی وزارت خارجه، ایالات متحده به مقامات ایرانی و سایر قدرت‌های جهانی درگیر در مذاکرات وین شامل چین و روسیه اعلام کرده است که دیپلماسی به سرعت به «لحظه پایانی» خود نزدیک می‌شود.

دولت بایدن می‌گوید «پیشنهادی» به مقامات ایرانی ارائه کرده است، و اکنون زمان آن فرا رسیده تا ایران تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد توافق کند یا خیر. و در هر صورت، دولت بایدن برای «مقابله با هر سناریویی» آماده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «این امکان وجود دارد که ایران مسیر دیگری را انتخاب کند، و ما آماده مقابله با این احتمال هستیم. ما امیدواریم این تصمیمی نباشد که ایران می‌گیرد، اما آماده هستیم تا با تصمیم آنها مقابله کنیم.»

به گفته «فری‌بیکن»، این مقام از اعلام «گزینه نظامی» برای برخورد با برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران خودداری کرد، اما در پاسخ به اینکه آمریکا چه اقداماتی علیه رژیم ایران خواهد کرد، گفت: «فشارها را از طریق تحریم افزایش می‌دهیم».

این مقام ارشد آمریکایی افزود: «این به معنای فشار بیشتر در زمینه اقتصاد، سیاست و غیره است. این چیزی نیست که ما می‌خواهیم، اما برای انجامش آماده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size