ند پرایس: پنجره فرصت برای احیای «برجام» بسیار کوچک شده است

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اگر پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، احیای برجام را اقدامی کاربردی نکند، آمریکا و شرکای این کشور می‌باید راه دیگری را انتخاب کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی زمان برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را «بسیار بسیار» کوتاه خواند.

پرایس، چهارشنبه 2 فوریه به‌وقت محلی در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت، اگر پیشرفت‌ برنامه هسته‌ای ایران به نقطه‌ای برسد که مفاد «منع اشاعه» در توافق برجام، دیگر قابلیت محدودکردن برنامه اتمی این کشور را نداشته باشد، این توافق ضامن منافع امنیت ملی آمریکا و متحدین این کشور نخواهد بود.

به گفته او، اگر پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، احیای برجام را اقدامی کاربردی نکند، آمریکا و شرکای این کشور می‌باید راه دیگری را انتخاب کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه، مسئولیت توسعه برنامه هسته‌ای ایران را به دوش دولت پیشین آمریکا گذاشت و مدعی شد، خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از توافق سال 2015 باعث شد تهران برجام را توافقی بازدارنده نبیند و از همین جهت، برنامه هسته‌ای خود را تسریع بخشد.

یوشیماسا هایاشی، وزیر خارجه ژاپن نیز در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، بر ضرورت استفاده از «فرصت کنونی» برای پایبندی همه طرف‌ها به تعهداتشان در وین تأکید کرد.

امیرعبداللهیان نیز در این تماس تلفنی، با اشاره به «اعلام آمادگی ژاپن برای کمک به پیشرفت در مذاکرات وین» مدعی شد، ایران برای دستیابی به «توافقی خوب، پایدار و قابل اتکا» آماده است.

«لحظه پایانی»

وبسایت «واشینگتن فری‌بیکن» پیشتر خبر داده بود که یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تأکید کرده است که مذاکره با ایران، چه به توافقی منجر شود و چه نشود، تا چند هفته دیگر به پایان می‌رسد.

به گفته او، دولت بایدن بر این باور است، برنامه هسته‌ای ایران چنان پیشرفت کرده که احیای برجام سودی برای آمریکا و جهان نخواهد داشت.

او در ادامه افزود، ایالات متحده به مقامات ایرانی و سایر قدرت‌های جهانی درگیر در مذاکرات وین شامل چین و روسیه اعلام کرده است که دیپلماسی به «لحظه پایانی» خود به سرعت نزدیک می‌شود.

از سوی دیگر یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در اظهاراتی گفت که تل‌آویو نگران است که بحران روسیه – اوکراین، توجهات را از مذاکرات وین دور خواهد کرد.

او در این زمینه تصریح کرد: «علاقه‌داشتیم آمریکا توجه بیشتری به این موضوع [مذاکرات وین] داشته باشد. از این طریق می‌توان جلوی اتفاقات بد را گرفت.»

مقامات آمریکایی در این هفته خبر دادند که مذاکرات وین به مرحله «تصمیم‌گیری» سیاسی رسیده و منتظر هستند علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تصمیم این کشور در مورد آینده مذاکرات وین و برنامه هسته‌ای ایران را اتخاذ کند.

افزایش غنی‌سازی اورانیوم

حسین نوش‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران خبر داد، اگر مذاکرات وین به نتیجه نرسد، این کشور سطح غنی‌سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد.

ایران هم‌اکنون اورانیوم را در دو سطح 20 و 60 درصد غنی‌سازی می‌کند و بر اساس نامه 100 قانونگذار جمهوری‌خواه آمریکا به جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور، تهران هم اکنون «مقادیر فزاینده‌‌ای از اورانیوم غنی‌سازی شده» ذخیره کرده است.

اورانیوم اگر به‌غلظت 90 درصد برسد، می‌تواند سوخت کافی برای تولید بمب اتمی را فراهم کند.

دیوید آلبرایت، بنیانگذار موسسه «علوم و امنیت بین‌الملل» در این زمینه به نشریه «فارین‌پالیسی» گفته بود، ایران در حال حاضر برای تولید 45 کیلوگرم اورانیوم 90 درصد غنی‌سازی‌شده، به‌اندازه کافی ذخایر اورانیومی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید