اردوغان: به تصمیمات اتحادیه اروپا اهمیتی نمی‌دهیم

کمیسیون حقوقی شورای اروپایی روند مجازات ترکیه را در ارتباط با ماجرای عدم آزادی «عثمان کاوالا » آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از موضع اتحادیه اروپا در دفاع از «عثمان کاوالا»، فعال مدنی-سیاسی مخالف دولت ترکیه که در زندان به سر می‌برد، به شدت انتقاد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه پنج‌شنبه 3 فوریه، در یک کنفرانس مطبوعاتی قبل از عزیمت به اوکراین در پاسخ به سوالی درباره تهدید اتحادیه اروپا به مجازات آنکارا به دلیل پرونده «عثمان کاوالا»، گفت: «ما به تصمیمات اتحادیه اروپا در رابطه با مسئله «کاوالا» اهمیتی نمی‌دهیم».

او همچنین افزود: «اروپایی‌ها باید به حاکمیت قضایی ترکیه احترام بگذارند.»

اقدام اروپا علیه ترکیه

موضع اردوغان پس از آن بیان شد که شورای اروپایی چهارشنبه برای دومین بار از اجرای یک مجازات علیه ترکیه به دلیل زندانی کردن «عثمان کاوالا»، فعال اپوزیسیون ترک خبر داده بود.

کمیته وزرای حقوق بشر اروپا پس از اینکه ترکیه از اجرای حکم دادگاه حقوق بشر اروپا در سال 2019 برای آزادی این فعال سیاسی که سال‌ها در زندان بود، خودداری کرد، به اجرای اقدامی جهت مجازات ترکیه موافقت کرد.

بر اساس قوانین شورای کمیته حقوق بشر که مقر آن در استراسبورگ است، این پرونده به دادگاه حقوق بشر اروپا ارجاع می‌شود، تا بررسی شود که آیا مقامات ترکیه از تصمیم سال 2019 تبعیت کرده‌اند یا خیر.

این دومین بار است که شورای اروپایی این روند که می‌تواند منجر به اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه شود را به اجرا می‌گذارد. تصمیم کمیته حقوق بشر اروپا ممکن است به اجرای اقداماتی از جمله تعلیق حق رأی آنکارا یا احتمالا اخراج ترکیه از شورای اروپایی بر اساس ماده 8 اساسنامه این شورا منجر شود.

بیش از 4 سال در زندان

شایان ذکر است که این اقدام اروپا با توجه به نگرانی‌های فزاینده درباره نقض حقوق بشر در ترکیه به ویژه پس از کودتای نافرجام 2016 صورت می‌گیرد. «عثمان کاوالا» بارها در سخنرانی‌های خود شخص اردوغان را به عنوان ناقض حقوق بشر هدف قرار داده بود.

عثمان کاوالا، 62 ساله، بازرگان و فعال مدنی و سیاسی ترکیه است که به دلیل حمایت‌هایش از طرح‌های فرهنگی، حقوق اقلیت‌های در این کشور و آزادی رسانه‌ها، معروف است. او از چهار سال پیش در زندان است.

پیشتر دادگاه حقوق بشر اروپا حکم آزادی او را صادر کرده بود.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، بارها خواستار آزادی «عثمان کاوالا» شده بودند.اما دادگاهی در ترکیه چند روز پیش به‌رغم تمام درخواست‌های غربی برای آزادی فوری کاوالا، حکم تمدید بازداشت این فعال مدنی را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید