جایزه 10 میلیون دلاری آمریکا برای دریافت اطلاعات درباره دو عامل سایبری ایران

محمد حسین موسی کاظمی و سجاد کاشیان متهم به توطئه‌چینی و تلاش برای تاثیرگذاری در روند انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2020 هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد برای دریافت اطلاعات درباره دو عامل سایبری ایرانی، که قصد دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2020 را داشتند، جایزه‌ای 10میلیون دلاری تعیین کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، محمد حسین موسی کاظمی و سجاد کاشیان در تلاش بودند تا به سرورها و حساب‌های یک شرکت رسانه‌ای آمریکایی دسترسی داشته و برای رای‌دهندگان ایمیل‌های تهدیدآمیز ارسال کنند.

اعلام جایزه 10 میلیون دلاری برای ارائه اطلاعات درباره دو ایرانی
اعلام جایزه 10 میلیون دلاری برای ارائه اطلاعات درباره دو ایرانی

این دو عامل سایبری همچنین متهم به ایجاد رعب در بین رأی‌دهندگان و ارسال کلیپ ویدیویی حاوی اطلاعات نادرست، درباره ضعف‌های ادعایی در سیستم انتخاباتی آمریکایی هستند.

شرکت «ایمن‌نت پاسارگارد» که این دو فرد در آن مشغول به‌کار هستند، پیشتر با اتهامی مشابه تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود.

شش ایرانی تحریم شده - وزارت خارجه آمریکا
شش ایرانی تحریم شده - وزارت خارجه آمریکا

محمد حسین موسی کاظمی و سجاد کاشیان نیز پیشتر به اتهام توطئه‌چینی و تلاش برای تاثیرگذاری در روند انتخابات 2020 آمریکا تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بودند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تحریم این دو نفر گفته بود، این اقدام‌ «بی‌اساس» در ادامه سیاست «فشار حداکثری» دونالد ترامپ است.

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 اعلام کرده بودند که هکرهای ایرانی با ارسال ایمیل‌های تهدید آمیز در رای‌دهندگان ترس و وحشت ایجاد می‌کنند.

بر اساس گزارش شرکت امنیت سایبری «پروف‌پوینت»، هکر‌های ایرانی در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، ایمیل‌های تهدیدآمیزی برای رای‌دهندگان دموکرات در ماه اکتبر ارسال کرده بودند و در ماه دسامبر نیز اطلاعات مربوط به مقامات انتخابات آمریکا را برای تضعیف اعتماد به انتخابات منتشر کردند.

دو مقام اطلاعاتی آمریكا نیز پیشتر در گفت‌وگو با مجله «تایم»، از افزایش تلاش‌های جمهوری اسلامی برای انتشار اطلاعات غلط در رسانه‌های مجازی ایالات متحده خبر داده بودند.

تایم می‌نویسد کاربران وابسته ایران در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، در فضای مجازی با هدف کاهش آرای دونالد ترامپ کارزارهایی راه انداخته بودند و به رای‌دهندگان حامی حزب دموکرات ایمیل‌های تهدیدآمیز می‌فرستادند. آنها همچنین پس از انتخابات نیز به انتشار شایعه درباره تقلب در انتخابات پرداختند.

تایم در این گزارش تاکید می‌کند که این اقدامات با مجوز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید