آنجلینا جولی به طالبان: زنان معترض را آزاد کنید

جولی از طالبان خواست تا بگذارند زنان آزادانه در کار و دیگر فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی مشارکت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنجلینا جولی، هنرپیشه سرشناس هالیوود که در نشست پارلمان اروپا درباره زنان افغانستان به شکل آنلاین شرکت کرده بود، از شجاعت زنان افغانستان ستایش کرد و از حکومت طالبان خواست دو زن معترض بازداشت شده را آزاد کند.

جولی از زنان افغانستان بخاطر جنگیدن برای حقوق‌شان تمجید کرده و از طالبان خواست، تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، دو فعال زن را آزاد کنند.

او همچنین خواهان بازگشایی مکتب‌های (مدارس) دخترانه در افغانستان شد.

جولی وضعیت زندگی مردم افغانستان را دشوار خوانده و به زنان و مردانی که در افغانستان کشته، زندانی یا وادار به فرار از کشورشان شده‌اند و خانواده‌های بی‌شماری که در فقر به‌سر می‌برند، اشاره کرد.

آنجلینا جولی که سفیر حسن‌نیت آژانس پناهندگان ملل متحد نیز است با اشاره به زنانی که پس از راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز از سوی طالبان بازداشت شدند، گفت: «من از حاکمان کنونی افغانستان (گروه طالبان)‌ می‌خواهم که همه مکتب‌ها را باز کنند و به دختران اجازه بازگشت به مکتب بدهند.»

جولی از طالبان خواست تا بگذارند زنان آزادانه در کار و دیگر فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی مشارکت کنند. او از این گروه پرسید: «اگر این اجازه را نمی‌دهید،‌ از چه می‌ترسید؟»

پارلمان اروپا، سه‌شنبه یکم فوریه، نشست دو روزه‌ای را برای بحث در مورد وضعیت زنان افغانستان برگزار کرد که در روز اول این نشست، فعالان زن افغان از جهانیان خواستند، طالبان را به رسمیت نشناسد.

این نشست با حضور سیما سمر، شهرزاد اکبر، دو رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حبیبه سرابی، عضو هیات پیشین مذاکرات صلح با طالبان، حوریه مصدق، عضو پیشین سازمان «عفو بین‌الملل»، ظریفه غفاری، نخستین شهردار زن افغان در میدان‌وردک و صحرا کریمی، رییس پیشین «افغان فیلم» و آریانا سعید، آواز‌خوان و فعال حقوق زن افغانستان برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید