مقام آمریکایی: اگر تهران به «برجام» بازنگردد واشینگتن آماده مقابله است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برای توافق فقط چند هفته فرصت باقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک دیپلمات ارشد ایالات متحده که در مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» حضور دارد گفت اگر تهران تصمیم بگیرد به برجام بازنگردد، واشینگتن «آماده مقابله» است.

به گزارش خبرگزاری «سی.ان.بی.سی»، دوشنبه 31 ژانویه 2022، این دیپلمات ارشد آمریکایی که در خلال وقفه مذاکرات وین از طریق تلفن با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «ایران فقط «چند هفته» دیگر برای بازگشت به برجام فرصت دارد، و پس از آن قضایا به مسیر دیگری خواهد افتاد.»

این مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود توضیح داد: «ایرانی‌ها مدت‌هاست می‌دانند که ما در حال رسیدن به لحظات آخر هستیم، و پس از آن دیگر در موقعیتی نخواهیم بود که به برجام بازگردیم، زیرا برجام دیگر آن ارزشی که ما برایش مذاکره می‌کردیم را نخواهد داشت.»

تهران میزان غنی‌سازی و حجم ذخایر اورانیوم خود را بسیار فراتر از محدودیت‌های توافق هسته‌ای افزایش داده است. علاوه بر این، قدرت‌های غربی نگران پیشرفت‌های جاه‌طلبانه ایران در تحقیق و توسعه در زمینه هسته‌ای هستند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز گذشته خود گفت که برای توافق فقط «چند هفته» فرصت باقی مانده است و ایالات متحده در صورت بی‌‌نتیجه ماندن مذاکرات، فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران را افزایش می‌دهد.

پیشتر، دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه خبر داده بود که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور طی تماسی تلفنی با ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود، تسریع مذاکرات وین را یک «نیاز» دانسته و بر تحقق بخشیدن آن اصرار کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه 30 ژانویه منتشر کرد، مکرون در این تماس بر لزوم دستیابی به «پیشرفت محسوس» در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای تاکید کرد.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از این در هفته گذشته، ضمن اشاره به کُندی روند مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفته بود که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

دیپلمات‌های غربی پیشتر اشاره کرده بودند که نیمه‌های فوریه سال 2022 می‌تواند آخرین مهلت احیای توافق هسته‌ای سال 2015 باشد.

چگونگی لغو تحریم‌ها و ارائه ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از برجام، از مواردی است که مانع توافق مذاکره‌کنندگان در وین شده است

این مذاکرات که هشتمین دور خود را به پایان رساند، در آوریل سال گذشته و پس از انتخاب رئیس‌جمهوری جدید ایران دوباره آغاز شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید