سفر نخست‌وزیر بریتانیا به اوکراین؛ پشتیبانی «استراتژیک» لندن از کی‌یف

هزاران سرباز روسیه‌ در مرز اوکراین مستقر شده و غرب نگرانی خود را از حمله احتمالی مسکو به این کشور ابراز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال حمله احتمالی روسیه به اوکراین، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در چارچوب اقدامات دیپلماتیک این کشور به اوکراین سفر می‌کند.

جانسون در این سفر قرار است با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار کرده و درباره حضور هزاران سرباز روسیه‌ای در مرزهای اوکراین گفت‌وگو کند.

دفتر جانسون در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست‌وزیر این کشور درباره حمایت استراتژیک لندن از کی‌یف، با زلنسکی گفت‌وگو خواهد کرد.

بریتانیا پیشتر از مسکو خواسته بود که از آغاز جنگ در اوکراین بپرهیزد.

مقامات غربی نیز از حمله احتمالی روسیه به اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در این زمینه تصریح کرده‌اند که روسیه ظرفیت اقدام علیه اوکراین را دارد. جانسون نیز هشدار داد، چنین اقدامی می‌تواند نتایج فاجعه‌باری به‌همراه داشته باشد.

جانسون پیش از سفر خود به اوکراین در اظهاراتی گفت: «روسیه را به عقب‌نشینی و مذاکره برای ایجاد راه‌حلی دیپلماتیک دعوت می‌کنیم تا این‌گونه از خونریزی بیشتر جلوگیری شود.»

به گفته نخست‌وزیر بریتانیا، «شهروندان اوکراینی حق انتخاب دولت خود را دارند. بریتانیا نیز به عنوان دوست و شریک دموکراتیک این کشور، حمایت خود را از حق حاکمیت اوکراین، در برابر کسانی که به‌دنبال نقض آن هستند، ادامه خواهد داد.»

بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که در صورت انجام هرگونه حمله روسیه به اوکراین، این کشور علیه افراد و شرکت‌های مستقر در روسیه که با کرملین رابطه نزدیکی دارند، تحریم‌های بی‌سابقه‌ای وضع خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در توییتی خبر داد که با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود درباره خطرات تعرض بیشتر روسیه به اوکراین رایزنی کرده است.

شایان توجه است که چندین کشور غربی در چند روز گذشته، اعلام کردند که یگان‌های جدیدی را به سمت غرب اوکراین اعزام کرده‌اند، از جمله ایالات متحده که 8500 سرباز را برای تقویت ناتو در حالت آماده‌باش قرار داده و فرانسه که در صدد اعزام «صدها» سرباز خود به رومانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size