رئیس اسبق سازمان «سیا»: بایدن اجازه خواهد داد رژیم ایران اتمی شود

جان رتکلیف: مذاکره با تروریست‌ها خودش در نهاد بد است، جو بایدن هم به آنها یک چک سفید می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان رتکلیف، رئیس اسبق سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا «سیا» می‌گوید نگران است که جو بایدن به رژیم ایران اجازه دهد تا به «دهمین عضو باشگاه هسته‌ای» تبدیل شود، و این «میراث شومی» است که روسای جمهور پس از بایدن باید برای مدتی طولانی با آن دست و پنجه نرم کنند.

رتکلیف، یکشنبه 30 ژانویه، به خبرگزاری «فاکس نیوز» گفت که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا موفق شد در اواخر کار خود در خاورمیانه صلحی نسبی در قالب «پیمان ابراهیم» برقرار کند به این خاطر که رژیم ایران «فقیرتر و ضعیف‌تر» شده بود.

به گفته او: «رژیم ایران به معنای واقعی کلمه در آستانه ورشکستگی بود. ما رهبران تروریست آنها مانند قاسم سلیمانی را به پیشگاه عدالت آورده بودیم. ولی ببینید الان چه خبر است. طی کمتر از یک سال اوضاع کلی تغییر کرده است.»

رئیس سیا معتقد است که دولت بایدن به رژیم ایران «التماس» کرده است تا به پای میز مذاکره بازگردد و «توافق هسته‌ای شکست‌خورده» سال 2015 موسوم به «برجام» را احیا کند، در حالی که حتی حاضر نیست مستقیما با آمریکا مذاکره کند. او می‌گوید «دو دشمن بزرگ ما، چین و روسیه» هستند که با ایران مذاکره می‌کنند، و این «فاجعه» است.

رتکلیف هشدار داد: «لغو تحریم‌های بانک مرکزی، شرکت ملی نفت ایران، و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمکی به پیشرفت مذاکرات نمی‌کند. مذاکره با تروریست‌ها خودش در نهاد بد است. جو بایدن هم به آنها یک چک سفید می‌دهد. من می‌دانم این جریان به کجا می‌رود. متاسفانه ایرانی‌ها ما را بازی می‌دهند.»

رتکلیف گفت‌وگوی خود با «فاکس نیوز» را با تاکید بر این امر به پایان رساند که «متحدان ما می‌گویند رژیم ایران دارد آمریکا را بازی می‌دهد، و در تلاش است تا به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. آنها تاکید می‌کنند که ما باید به سیاست کارزار فشار حداکثری ترامپ بازگردیم. اما به گمان من این دولت چنین کاری نخواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید