اتحادیه اروپا حکم 8 سال زندان نرگس محمدی را محکوم کرد

این زندانی سیاسی، در نامه‌ای از زندان قرچک ورامین که در آن محبوس است گفت که «درخواست تجدیدنظر و تسلیم به رأی ندارد» و «رأی تازه دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیتر استانو، سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا، یکشنبه، 10 بهمن، در بیانیه‌ای حکم 8 سال زندان و 70 ضربه شلاق نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «اجرای این حکم، از جمله مجازات بدنی خلاف اصول جهانی حقوق بشر و حاکمیت قانون است.»

بیانیه افزود: «نرگس محمدی که تا کنون به‌ خاطر دفاع از حقوق بشر سال‌ها در زندان به سر برده، عمر خود را وقف این هدف کرده است.»

اتحادیه اروپا در این بیانیه از ایران خواسته است، به تعهدات خود مطابق قانون بین‌الملل پایبند باشد و «فورا» این فعال حقوق بشر را آزاد کند، به‌ویژه که وضع سلامت او رو به وخامت می‌رود.

سفارت فرانسه در ایران نیز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دلفین بوریون، سفیر فرانسه برای حقوق بشر به همراه لوئیزه آمستبِرگ، کمیسر آلمان برای حقوق بشر و کمک‌های بشردوستانه، از حکم جدید محمدی «اظهار تاسف» کرده و خواستار «آزادی فوری» او شده‌اند.

آنها گفته‌اند کارزار مسالمت‌آمیز نرگس محمدی در راستای حقوق زنان و بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران، به خصوص در جهت لغو مجازات اعدام، نمی‌تواند مصداق جرائم کیفری باشد.

این زندانی سیاسی، در نامه‌ای از زندان قرچک ورامین که در آن محبوس است گفت که «درخواست تجدیدنظر و تسلیم به رأی ندارد» و «رأی تازه دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.»

نرگس محمدی در تابستان 1390 به دلیل فعالیت در «کانون مدافعان حقوق بشر» و با اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به 6 سال حبس تعزیری محکوم شد. او به‌دلیل ابتلا به بیماری اعصاب و روان و فلج عضلانی ناشی از دوران بازجویی پس از یک سال آزاد شد.

نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر مجددا در اردیبهشت سال 93 توسط سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی با افزودن اتهاماتی چون همکاری با «داعش» بازداشت و سپس به 16 سال زندان محکوم شد. راه‌اندازی کمپین «لگام» (لغو گام‌به‌گام اعدام) یکی دلایل اصلی محکومیت او عنوان شده بود.

محمدی در 17 مهر 99، پس از پنج و نیم سال حبس مداوم از زندان آزاد شد. اما در آبان گذشته برای بار سوم بازداشت و تاکنون در زندان بسر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید