چین آمریکا را به تلاش برای «تخریب» المپیک زمستانی پکن متهم کرد

پیشتر آمریکا و برخی کشورهای غربی اعلام کردند المپیک زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تنها یک هفته پیش از آغاز بازی‌های المپیک زمستانی پکن، وزارت خارجه چین و یک روزنامه رسمی این کشور، ایالات متحده آمریکا را متهم کردند که قصد دارد با پرداخت پول به ورزشکاران برخی کشورها برای بازی به شکلی «منفی» در جریان رقابت‌ها و به هدف انتقاد از چین، در المپیک زمستانی پکن مداخله کرده و آن را «تخریب» کند.

این گمانه‌زنی‌ها در بحبوحه تنش میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان و یک هفته قبل از شروع بازی‌های المپیک زمستانی پکن که از سوی آمریکا و برخی کشورهای غربی مورد تحریم دیپلماتیک قرار گرفته است، مطرح می‌‌شود.
سفارت آمریکا در پکن شنبه 29 ژانویه در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای چین، موضع قبلی خود مبنی بر عدم اقدام برای هماهنگی در راستای ایجاد کمپین جهانی برای مشارکت در المپیک پکن را تکرار کرد.

روزنامه انگلیسی زبان «چاینا دیلی» به مدیریت بخش تبلیغاتی حزب حاکم کمونیست چین، شامگاه جمعه 28 ژانویه، به نقل از منابع ناشناس نوشت که ایالات متحده، طرحی را برای «تحریک ورزشکاران کشورهای مختلف با هدف ابراز نارضایتی از چین در طول مسابقات و بازی به شکلی منفی یا حتی مخالفت با مشارکت در بازی‌ها»، تدوین کرده است.

این روزنامه افزود که واشنگتن در عوض، با پرداخت مقدار زیادی غرامت و «تامین منابع مالی جهانی» سعی خواهد کرد تا به حفظ شهرت ورزشکارانی کمک کند که رقابت به شکلی «منفی» را انتخاب می‌کنند، به این معنا که تلاشی برای برنده شدن یا رکوردشکنی از خود نشان نمی‌دهند.

سخنگوی وزارت خارجه چین شنبه 29 ژانویه در پاسخ به این سوال «رویترز» که آیا به نظر وزارت خارجه چین، این ادعاها صحت دارند، گفت که این گزارش، «نیت واقعی برخی آمریکایی‌ها برای سیاست‌زده کردن ورزش، تخریب و دخالت در بازی‌های المپیک زمستانی پکن را فاش ساخت».

این سخنگو با محکوم کردن شدید تلاش‌های برخی آمریکایی‌ها برای «خرید» ورزشکاران و «مشکل‌آفرینی» در المپیک چین، خاطرنشان کرد که این گونه تلاش‌ها، «محکوم به شکست» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید