پوتین در گفت‌وگو با مکرون: غرب نگرانی‌های امنیتی روسیه را نادیده گرفت

روسیه ورود تعدادی از مسئولان اتحادیه اروپا به خاک این کشور را ممنوع اعلام کرده و در مقابل هم آمریکا 27 دیپلمات روس را اخراج کرده و از 184 نفر از کارمندان سفارت روسیه در واشینگتن خواسته تا خاک ایالات متحده را ترک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که گفته غرب خواسته‌های امنیتی مسکو را نادیده گرفته است، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور نیز تصریح کرد که مسکو خواهان جنگ نیست اما اجازه نمی‌دهد منافع آن نادیده گرفته شود.

در همین راستا کاخ کرملین جمعه، 28 ژانویه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مکالمه تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، تاکید کرد که در پاسخ‌های آمریکا و ناتو، نگرانی‌های اساسی روسیه در مورد گسترش پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» به سوی شرق اروپا و انتشار سامانه‌های موشکی آن در نزدیکی مرزهای این کشور، نادیده گرفته شده است.

در ادامه بیانیه کرملین آمده است که اصل عدم تقویت امنیت یک طرف به زیان دیگر کشورها، از سوی آمریکا و متحدان آن نادیده گرفته شده و مسکو نحوه پاسخ آتی خود را بعد از بررسی پاسخ غرب، مشخص خواهد کرد.

همچنین پوتین در مکالمه تلفنی خود با مکرون تاکید کرد که روسیه خواهان ادامه حل و فصل منازعه جاری در شرق اوکراین میان کییف و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه است که از 8 سال پیش آغاز شده است.

لاوروف: اجازه نمی‌دهیم منافع روسیه نادیده گرفته شود

در همین راستا سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، جمعه، در مصاحبه‌ای با نمایندگان چندین رسانه در خصوص سیاست‌ خارجی کشورش، با تاکید بر این که روسیه خواهان جنگ نیست، افزود مواضع آمریکا پیرامون اعمال تحریم‌ها علیه مسکو به مثابه قطع روابط میان دو کشور است و واشینگتن به خوبی این را می‌داند.

رئیس دیپلماسی روسیه با زشت قلمداد کردن تهدیدات آمریکا در مورد اخراج سفیر روسیه، خاطرنشان کرد که مذاکرات با آمریکا و ناتو در مورد ضمانت‌های امنیتی، هنوز به پایان نرسیده و «ما به هیچ احدی اجازه نخواهیم داد منافع ما را نادیده بگیرد.»

همچنین در تازه‌ترین تحولات روسیه ورود تعدادی از مسئولان اتحادیه اروپا به خاک این کشور را ممنوع اعلام کرده است.
روسیه همچنین خبر داد که آمریکا 27 دیپلمات روس را اخراج کرده و از 184 نفر از کارمندان سفارت روسیه در واشینگتن خواسته تا خاک ایالات متحده را ترک کنند.

مسئولان آمریکایی نیز جمعه اعلام کردند که روسیه در حال انتقال تجهیزات پزشکی و واحدهای انتقال خون به مرز با اوکراین است که این نشانه‌ای از نزدیک شدن زمان آغاز جنگ است.

هشدار فرانسه

از سویی ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، جمعه در مصاحبه با رادیو «آر.تی.ال» ضمن اشاره به این‌‌که اوضاع در رابطه با اوکراین به شدت تنش‌آمیز است گفت کماکان امکان گفت‌وگو با روسیه وجود دارد.
او افزود: «این به ولادیمیر پوتین بستگی دارد که مشخص کند آیا خواهان مشورت است یا رویارویی.»

شایان توجه است که آمریکا و ناتو، چهارشنبه گذشته، پاسخ کتبی خود را به خواسته‌های روسیه در مورد بازبینی تدابیر امنیتی دوران پسا‌جنگ سرد در اروپا و استقرار نیروها در مرز اوکراین به مسکو ارائه دادند ولی دیمیتری پیسکوف، سخنگوی کرملین عنوان کرد که مسکو برای بازبینی این پاسخ‌ها، نیاز به زمان دارد و در نتیجه‌گیری، شتاب‌زده عمل نخواهد کرد.

به گفته او بررسی اجمالی این پاسخ‌ها گویای این است که خواسته‌های روسیه، مدنظر قرار نگرفته است.
از سوی دیگر دیمیترو کولیبا، وزیر خارجه اوکراین نیز گفته است که توافق بر سر ادامه مذاکرات به این معناست که روسیه ترجیح می‌دهد روند دیپلماتیک را تا دست‌کم دو هفته دیگر ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید