شماری از سناتورهای آمریکایی خواستار اعمال جدی‌تر تحریم‌های نفتی ایران شدند

سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه‌ای گفتند، «اهمال» جو بایدن در اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران، امنیت ملی آمریکا را به‌خطر انداخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده با اشاره‌ به این‌که عملکرد جو‌ بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور، «امنیت ملی آمریکا را به‌خطر انداخته»، در نامه‌ای از او خواستند تا تحریم‌های نفتی علیه ایران را سختگیرانه‌تر اعمال کند.

این نامه که توسط 10 سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تهیه‌شده، از بایدن خواسته تا با خریداران نفت ایران از جمله چین برخورد شدیدتری داشته باشد.

جو بایدن از آغاز دوره ریاست‌جمهوری خود، از هرگونه اقدام جهت منع رشد چشمگیر صادرات نفت ایران خودداری کرده است.

این سناتورها در نامه خود خطاب به بایدن گفته‌اند: «مالکان تانکرهای نفتی و مشتری‌هایشان در چین ریسک بزرگ‌تری خواهند کرد زیرا به‌اعتقادشان دولت شما ضعیف‌تر از آن است که آن‌ها را به‌دلیل ارتکاب رفتار مجرمانه مجازات کند.»

تام کاتن و تد کروز، دو سناتور برجسته حزب جمهوری‌خواه آمریکا از جمله تهیه‌کنندگان این نامه هستند.

بر اساس این نامه، «بی‌رغبتی» بایدن برای اقدام علیه ایران، «مذاکرات هسته‌ای محکوم به‌فنای وین» را می‌تواند به‌خطر انداخته و ناقضان تحریم‌ها علیه ایران را جسور کرده است.

به گفته این سناتورها، اقدامات بایدن منجر به رونق فروش نفت ایران شده و این «اهرم حیاتی» آمریکا علیه تهران تضعیف شده است.

عملکرد بایدن در نگاه این سناتورها همچنین باعث شده که جمهوری اسلامی در وین، مذاکرات را به‌وقفه‌ انداخته و به‌سوی «توسعه جبران‌ناپذیر» برنامه هسته‌ای خود گام بردارد.

این نامه در ادامه افزوده است: «ما از شما می‌خواهیم تا تحریم‌های آمریکا علیه خریداران نفت ایران و تانکرهای حامل نفت این کشور، که با پرچم‌های خارجی این تجارت را زنده‌ نگه‌داشته‌اند، به‌اجرا درآوردید.»

دور زدن تحریم‌ها

ایران تحت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار داشته و نمی‌تواند نفت خود را بفروشد اما مقامات تهران رسماً اعلام کرده‌اند که برای دور زدن تحریم‌ها تلاش می‌کنند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در اظهاراتی مهمترین دستاورد دولت خود را «خنثی‌کردن» تحریم‌ها دانسته و گفته بود، در دولت او صادرات نفت و میعانات افزایش یافته و درآمد ناشی از آن به ایران بازگشته است.

پیشتر روزنامه «واشینگتن فری‌بیکن» در گزارشی و با استناد به ارقامی که یک گروه نظارتی منتشر کرده، خبر داده بود که محموله‌های نفتی غیرقانونی ایران در سال 2021 به میزان 40 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، چین و سوریه بزرگترین وارد‌کننده‌ این محموله‌های نفت خام بوده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، هنگامی که دولت بایدن از سال 2020 تا 2021 مذاکرات هسته‌ای را با ایران آغاز کرد و تحریم‌ها علیه این رژیم افراطی را نادیده گرفت، صادرات نفت ایران به میزان 40 درصد یا 123 میلیون بشکه افزایش پیدا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید