واشینگتن خواستار نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین شد

رئیس جمهوری آمریکا به همتای اوکراینی خود اطمینان داد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، واشینگتن با قدرت واکنش نشان خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در واکنش به ادامه بحران اوکراین اعلام کرد که واشینگتن به دلیل تهدید صلح و ثبات بین‌المللی توسط روسیه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز دوشنبه آینده است.

گرینفیلد، شامگاه پنج‌شنبه، 27 ژانویه، در اطلاعیه‌ای بیان کرد: «روسیه بیش از یکصد هزار نیروی نظامی در مرز اوکراین با هدف حمله به این کشور مستقر کرده که چنین رفتاری تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی و مغایر با منشور سازمان ملل متحد است.»

همزمان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به همتای اوکراینی خود اطمینان داد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، واشینگتن با قدرت واکنش نشان خواهد داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز پنج‌شنبه در تماس تلفنی با وانگ یی، همتای چینی خود تاکید کرد که هر گونه تجاوز روسیه به اوکراین تهدیدی علیه امنیت و اقتصاد جهانی خواهد بود.

بلینکن خاطرنشان کرد، کاهش تنش و بکارگیری دیپلماسی بهترین روش برای حل بحران اوکراین است.

نیروهای ارتش روسیه در مرز با اوکراین
نیروهای ارتش روسیه در مرز با اوکراین

وزیر خارجه چین هم ابراز داشت که «نگرانی‌های امنیتی» روسیه نیز باید از سوی غرب مورد توجه قرار بگیرند.

او بیان کرد، بحران اوکراین نشان داد که امنیت منطقه‌ای تنها از طریق تقویت و توسعه پیمان‌های نظامی محقق نمی‌شود.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز با اشاره به این که هر گونه تهدید علیه امنیت اوکراین، تهدیدی علیه امنیت اروپا به‌شمار می‌رود، تصریح کرد که در صورت تجاوز روسیه به اوکراین، عواقب شدیدی در انتظار مسکو‌ خواهد بود.

افزایش تنش

این در حالی است که روسیه سه‌شنبه در نزدیکی مرزهای اوکراین با شرکت بیش از 6 هزار سرباز و ده‌ها هواپیمای نظامی رزمایش برگزار کرد.

خبرگزاری‌ رسمی روسیه گزارش داد که این رزمایش با شرکت حداقل 60 جنگنده در نواحی روستف، کراسنودار در جوار مرز با اوکراین و ناحیه کریمه برگزار شد.

مسکو از پاییز 2021 ارسال نیرو و تجهیزات نظامی از جمله سامانه‌های دفاع هوایی به مرز خود با اوکراین را آغاز کرد.

ارتش روسیه با آغاز گفت‌وگوها میان مسکو و غرب نیز گسیل نیرو به مرز اوکراین را ادامه داد. بنا به گفته گزارش‌های اطلاعاتی حدود یک سوم نیروهای رزمی ارتش این کشور هم‌اکنون در مرز با اوکراین مستقر شده‌اند.

از سویی رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد که در حال بررسی اعمال تحریم علیه شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین است.

همزمان آمریکا از آمادگی ارسال نیروهای رزمی به اروپا در صورت حمله به اوکراین خبر داده است.

ناتو هم با محکومیت افزایش تنش از سوی روسیه، اعلام کرد که نیروهایش در شرق اروپا را تقویت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید