مشاور امنیتی کاخ سفید: آمریکا در صورت شکست «برجام» برای «گزینه‌های دیگر» آماده است

دولت جو بایدن پایان ژانویه یا آغاز فوریه را به عنوان «ضرب‌الاجل غیررسمی» برای خاتمه مذاکرات وین تعیین کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برت مک‌گورک، مشاور امنیتی کاخ سفید در امور خاورمیانه، می‌گوید آمریکا و ایران «در آستانه» احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» قرار دارند، اما در صورت شکست مذاکرات، واشینگتن آماده اتخاذ «گزینه‌های دیگر» است.

به گزارش «اکسیوس»، پنج‌شنبه 27 ژانویه 2022، این «خوشبینانه‌ترین» اظهارات یک مقام دولت بایدن از زمان از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در دسامبر گذشته در وین است. مک‌گورک که طی یک نشست در «بنیاد کارنِگی» سخنرانی می‌کرد، دلیل این ارزیابی خود را فاش نکرد.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پایان ژانویه یا آغاز فوریه را به عنوان «ضرب‌الاجل غیررسمی» برای خاتمه مذاکرات وین تعیین کرده است، تا حد زیادی به این دلیل که معتقد است پیشرفت‌های هسته‌ای ایران به زودی «برجام» را بی‌معنی خواهد کرد. مقامات آمریکایی و اروپایی در هفته‌های اخیر گفته‌اند که پیشرفت در وین «بسیار کم و بسیار کند» بوده است.

یک مقام ارشد آمریکایی که در مذاکرات وین شرکت دارد، هفته گذشته به «اکسیوس» گفت که ایالات متحده و سایر طرف‌های مذاکره برای مقامات ایرانی روشن کرده‌اند که اگر ایران به زمان بیشتری برای دیپلماسی نیاز دارد، باید برنامه هسته‌ای خود را معلق کند.

به گفته او، در حال حاضر تمام تلاش‌ها روی احیای توافق 2015، و نه دستیابی به نوعی «توافق موقت» متمرکز شده است، و ایران هم خواهان توافق موقت نیست. مذاکرات در وین حداقل برای چند هفته دیگر ادامه پیدا خواهد کرد، اما این مقام آمریکایی گفت که این رویه خیلی طول نخواهد کشید.

در همین راستا، مک‌گورک می‌گوید که مذاکرات به «نقطه اوج» خود رسیده‌اند، و ایالات متحده به زودی متوجه خواهد شد که آیا ایران آماده است تا بر اساس شرایطی که واشینگتن را خشنود می‌کند، به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای 2015 بازگردد یا خیر. به‌رغم خوش‌بینی نسبی، وی تاکید کرد که ایالات متحده برای شکست مذاکرات بدون توافق نیز آماده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید