سالیوان: آمریکا در صورت شکست مذاکرات وین برای «گزینه‌های دیگر» آماده می‌شود

مقامات آمریکایی و اسرائیلی موافقت کرده‌اند که همکاری نزدیک آنها ادامه داشته باشد و در برابر تهدیدات علیه امنیت ملی دو کشور با هم متحد باقی بمانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در حاشیه نشست مجازی با ایال هولاتا، همتای اسرائیلی خود گفت، واشینگتن در صورت شکست مذاکرات احیای «برجام» با ایران آماده استفاده از «گزینه‌هایی غیر از دیپلماسی» خواهد بود.

کاخ سفید، چهارشنبه 26 ژانویه، با انتشار بیانیه‌ای از نشست مجازی سالیوان و هولاتا، خبر داد که یکی از موضوعات آن «مذاکرات هسته‌ای با ایران» بوده است.

بر اساس این بیانیه، سالیوان تاکید کرده است، اگرچه ایالات متحده همچنان «دیپلماسی» را بهترین وسیله برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی می‌داند، «اما خود را برای گزینه‌های دیگر در صورت شکست مذاکرات آماده می‌کند.»

این بیانیه در مورد ماهیت «جایگزین‌های دیگر» توضیح بیشتری نداده است اما پیشتر مقامات آمریکایی در موارد متعدد بر امکان «گزینه‌های دیگر» در صورت شکست مذاکرات سخن گفته‌اند.

اطلاعیه می‌افزاید، مقامات آمریکایی و اسرائیلی موافقت کرده‌اند که همکاری نزدیک آنها ادامه داشته باشد و در برابر تهدیدات علیه امنیت ملی دو کشور با هم متحد باقی بمانند.

در دیدار بین سالیوان و هولاتا، نمایندگان ارشد سازمان‌های اطلاعاتی و نظامی نیز حضور داشته و درباره «تحولات مهم منطقه از آخرین نشست گروه مشاوره استراتژیک آمریکا و اسرائیل» در دسامبر گذشته به بحث‌ و گفت‌وگو پرداختند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی در این دیدار به توافق رسیدند که «هماهنگی نزدیک» بین دو کشور را ادامه داده و در برابر خطرهایی که امنیت ملی این دو کشور را تهدید می‌کند، «یکپارچه» باقی بمانند.

«بن‌بست خطرناک مذاکرات وین»

پیش از این لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا ضمن اشاره به کُندی روند مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفته بود که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

او در ادامه هشدار داده بود که «اگر مذاکرات با ایران فرو‌بپاشد همه گزینه‌ها روی میز مطرح خواهد بود.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات تراس، آن را «تهدیدهای توخالی» خوانده بود و بریتانیا را به «بی‌عملی و همراهی با تحریم‌های غیر قانونی» آمریکا متهم کرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین در اظهاراتی عنوان کرد که اگر سرعت فعلی این گفت‌وگوها افزایش پیدا کند، دو طرف می‌توانند تا پایان ماه فوریه به توافق برسند.

مذاکرات احیای برجام پس از یک دوره تعلیق، برای چند ماه ادامه داشته اما تا کنون به نتیجه نهایی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید