اولیانوف: آمریکا و ایران «به زودی» درباره «برجام» مذاکره مستقیم می‌کنند

رئیس جمهوری ایران پیشتر گفته بود که اگر آمریکا آماده رفع تحریم‌ها علیه ایران باشد، این دو کشور می‌توانند به‌صورت مستقیم مذاکره کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی وین گفت که آمریکا و ایران «به‌ زودی» می‌توانند برای گفت‌وگو درباره برجام پشت میز مذاکره بنشینند.

اولیانوف، چهارشنبه 26 ژانویه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «روسیه 24» خاطرنشان کرد، «نمی‌دانم آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها چه زمانی پشت میز مذاکره می‌نشینند اما گمان می‌کنم که این اتفاق به زودی خواهد افتاد.»

او پیش از این هم درباره گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا گفته بود: «مذاکره مستقیم در سطح پیشرفته مذاکرات وین می‌تواند مفید واقع شود.»

در همین رابطه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور گفت، اگر آمریکا آماده رفع تحریم‌ها علیه ایران باشد، این دو کشور می‌توانند به‌صورت مستقیم مذاکره کنند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم پیشتر گفته بود که «اگر در روند مذاکرات، به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب و با تضمین بالا، لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگو را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را نادیده نخواهیم گرفت.»

نماینده روسیه در مذاکرات اتمی همچنین اشاره کرد، «اگر مذاکرات با سرعت بیشتری نسبت به آنچه اکنون در جریان است، انجام شود، تا پایان ماه فوریه رسیدن به توافق واقعی به نظر می‌رسد.»

اولیانوف در صفحه توییتر خود نیز با انتشار عکسی از یک نشست جمعی با حضور تمام طرفین گفت‌وگو به جای خالی نمایندگان آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت، «آمریکا هنوز جایگاه خود را در توافق هسته‌ای باز نیافته است.»

او بیان کرد که نمایندگان کشورهای عضو توافق هسته‌ای در حال «تمرین دسته‌جمعی تهیه پیش‌نویس برجام» هستند.

به‌رغم خوش‌بینی نماینده روسیه، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا روز گذشته با اشاره به «کُندی روند مذاکرات وین» و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفت که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم درباره طولانی شدن زمان مذاکرات اتمی وین گفته بود، «می‌توانم بگویم که در هفته‌های اخیر مذاکرات وین با هدف احیای برجام، شاهد پیشرفت اندکی بوده‌ایم.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز با «جزئی»، «ناچیز» و «کُند» توصیف کردن روند مذاکرات وین، تاکید کرده بود، چنین کندی، دستیابی به احیای برجام را «ناممکن» می‌سازد.

توافق موقت یا دائم

روسیه در هفته‌های گذشته با ایران درباره یک «توافق موقت» با هدف به سرانجام رساندن گفت‌وگوهای احیای برجام مذاکره کرد اما ایران این پیشنهاد را رد کرد.

طبق توافق موقت پیشنهادی روس‌ها، به ازای کاهش برخی تحریم‌ها، ایران باید با اعمال مجدد محدودیت‌های هسته‌ای موافقت کند.

ایران از سال 2018 پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا تحت تحریم‌های سخت با عنوان «کارزار فشار حداکثری» قرار دارد.

با ورود جو بایدن به کاخ سفید مذاکراتی برای احیای مجدد برجام میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا در وین آغاز شد که تاکنون 8 دور از این مذاکرات انجام گرفته است.

ایران خواستار «توافق دائم» و لغو یکجا و همزمان همه تحریم‌ها شده و بر عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر توافق احتمالی در آینده اصرار دارد.

در مقابل واشینگتن خواستار اعمال محدودیت‌های هسته‌ای بر برنامه اتمی ایران شده و گفته که «برخی» تحریم‌ها را برداشته و هیچ تضمینی هم مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق جدید نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید