مسیح علی‌نژاد: قانون «مبارزه با اسلام‌هراسی» راه را برای سرکوب زنان باز می‌کند

انتقاد از قوانینی که زنان را به شهروندان درجه دوم تنزل می‌دهد، مصداق «اسلام‌هراسی» نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسیح علی‌نژاد، کنشگر حقوق زنان، می‌گوید نگران است مبادا لایحه «مبارزه با اسلام‌هراسی» پیشنهادشده توسط نماینده دموکرات ایلهان عمر که اخیرا در کنگره آمریکا رای آورد، به حربه‌ای در دستان رژیم‌های اسلام‌گرای سراسر جهان برای سرکوب حقوق زنان تبدیل شود.

علی‌نژاد در مقاله‌ای برای روزنامه «واشینگتن پست» می‌نویسد که نباید در این تردید کرد که دولت ایالات متحده باید برای دفاع از مسلمانان جهان هر جایی که جنایتی علیه آنها انجام می‌شود، مثل «جنایات حکومت چین علیه اویغورها» یا «جنایت علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار»، اقدام قاطع کند.

با این وجود، قانون کردنِ مبارزه با اسلام‌هراسی می‌تواند مشکلات خاص خودش را ایجاد کند، و جلوی آزادی بیان در آمریکا و جاهای دیگر جهان را بگیرد، چرا که این قانون تعریف روشنی از «اسلام‌هراسی» ارائه نمی‌کند، و همچنین هیچ تلاشی برای مقابله با جنایات حکومت‌های اسلام‌گرا علیه مردم خود صورت نمی‌دهد.

بر فرض مثال، «آیا انتقاد از طالبان هم اسلام‌هراسی است؟»، «انتقاد از جمهوری اسلامی در ایران چطور؟» و «آیا می‌توان از حماس یا حزب‌الله به عنوان «سازمان‌های تروریستی» اسلام‌گرا انتقاد کرد؟»

به گفته این فعال حقوق زنان، حکومت‌هایی مانند رژیم‌های ایران که ایدئولوژی‌های اسلام‌گرایانه را ترویج می‌کنند، ارتشی از مشاوران و لابی‌گران دارند که به آنها یاد می‌دهند چگونه از حقوق و آزادی‌های ارائه‌شده در ایالات متحده برای تضعیف اصولی که این آزادی‌ها بر آنها بنا شده سوء استفاده کنند. قانون مبارزه با اسلام‌هراسی می‌تواند توسط آنها مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

علی‌نژاد نتیجه می‌گیرد که واژه‌نامهٔ «میریام-وبستر» واژه «هراس» را تحت عنوان «ترس اغراق‌آمیز» یا «عدم بردباری» یا «بیزاری» تعریف می‌کند. اما بسیاری از زنانی که در کشورهایی مانند ایران تحت رژیم جمهوری اسلامی یا افغانستان تحت کنترل طالبان زندگی می‌کنند، هراس منطقی از قوانین شرعی دارند. انتقاد از قوانینی که زنان را به شهروندان درجه دوم تنزل می‌دهد، مصداق «اسلام‌هراسی» نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید