توافق سعودی و تایلند برای ازسرگیری کامل روابط دیپلماتیک

ولی‌عهد سعودی و نخست‌وزیر تایلند بر نقش سازنده و تأثیرگذار دو کشور در حفظ صلح، امنیت و ثبات منطقه تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

کشورهای پادشاهی عربی سعودی و پادشاهی تایلند برای از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک دو کشور به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی سه‌شنبه 25 ژانویه طی نشستی ضمن گفت‌وگو با ژنرال پرایوت چان-او-چا، نخست‌وزیر تایلند که در چارچوب دیداری رسمی به ریاض سفر کرده است، بر پافشاری دو کشور بر اهمیت تقویت روابط دوستی فیمابین و آغاز صفحه جدیدی در روابط میان پادشاهی عربی سعودی و پادشاهی تایلند تاکید کرد.

نخست‌وزیر تایلند نیز تاکید کرد که کشورش اهمیت به‌سزایی را برای روابط دوستی با سعودی قائل است و عزم آن دارد تا به همه مسائل معلق مانده میان دو کشور پایان داده شود و درباره حوادث تراژدیک که در دوره ما بین سال‌های 1989 تا 1990 میلادی در تایلند به وقوع پیوسته، خالصانه ابراز تاسف کرد.

تعهد به محافظت از دیپلمات‌های سعودی

نخست‌وزیر تایلند همچنین با تاکید بر این‌که دولت متبوع او تلاش زیادی را برای حل مشکلات قبلی انجام داده است، گفت:« آماده‌ایم در صورت بروز شواهد جدید در رابطه با امور ناگوار، آن موارد را به طرف‌های ذیصلاح ارجاع دهیم.»

او بر تعهد تایلند برای حمایت از دیپلمات‌های سعودی در این کشور طبق کنوانسیون 1961«وین» مربوط به روابط دیپلماتیک، که در آن دو طرف متعهد به تضمین امنیت شهروندان دو کشور هستند، تاکید کرد.

محمد بن سلمان و نخست‌وزیر تایلند همچنین بر ادامه تماس‌ها و گسترش همکاری‌های مقامات دولتی و بخش خصوصی دو کشور با هدف توسعه روابط دوجانبه به شیوه‌ای که در راستای خدمت به منافع مشترک دو کشور باشد، توافق کردند.

ولی‌عهد سعودی و نخست‌وزیر تایلند، ضمن بررسی کلیه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، راه‌های تقویت روابط دو کشور در همه زمینه‌ها را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف بر روحیه همکاری مشترک جهت احیای دوستی و روابط حسنه و بازگرداندن کامل روابط دیپلماتیک تاکید کردند.

دو طرف همچنین درباره برداشتن گام‌های مهمی که باعث تقویت روابط دوجانبه می‌شود توافق کردند.

طرفین همچنین برای تعیین سفرا در پایتخت‌های دو کشور در آینده‌ای نزدیک و ایجاد مکانیزم مشورتی برای تقویت همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های استراتژیک کلیدی در ماه‌های آینده توافق کردند.

دو مقام سعودی و تایلندی همچنین راه‌های تقویت روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور از طریق بررسی سرمایه‌گذاری و فرصت‌های موجود در پرتو طرح چشم‌انداز توسعه 2030 پادشاهی عربی سعودی و اولویت‌های توسعه‌ای تایلند که شامل سیاست اقتصاد پویا می‌شود را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دو طرف همچنین بر همکاری در زمینه‌های موضوعات جدید مانند، انرژی‌های تجدید‌پذیر، محیط زیست، تحول دیجیتال و امنیت سایبری توافق کردند.

اهمیت تقویت روابط دو ملت

دو طرف نیز بر اهمیت تقویت روابط بین دو ملت که سنگ بنای توسعه روابط دو کشور خواهد بود، تاکید کردند.

دو طرف همچنین بر ادامه حمایت از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی توافق کرده و بر اهمیت پایبندی همه کشورها به منشور سازمان ملل متحد و اصول مشروعیت بین‌المللی، پایبندی به اصول حسن همجواری، احترام به وحدت و حاکمیت دولت‌ها، عدم مداخله در امور داخلی کشورها و تلاش برای حل و فصل اختلافات از راه های مسالمت‌آمیز تاکید کردند.

همچنین دو طرف از نقش سازنده دو کشور در منطقه به ویژه نقش تأثیرگذار پادشاهی تایلند و پادشاهی عربی سعودی در حفظ صلح و امنیت و تلاش‌های بشردوستانه استقبال کردند.

تصمیمات مثبت

نخست‌وزیر تایلند موفقیت ریاض در سازماندهی و برگزاری اجلاس G20 و اتخاذ تصمیمات موفق در زمینه‌های اقتصادی، عمرانی، زیست محیطی، بهداشتی، انرژی و سایر زمینه‌ها را به کشور پادشاهی عربی سعودی تبریک گفت.

او همچنین دو طرح ابتکار «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» که توسط شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی راه اندازی شده، را بیانگر نقش رهبری پادشاهی عربی سعودی در قبال مسائل مشترک بین‌المللی، از جمله مبارزه با بحران تغییرات آب و هوایی و تأثیر بزرگ آن بر منطقه دانسته و مورد تحسین قرار داد.

ولی‌عهد سعودی نیز نسبت به موفقیت تایلند در میزبانی کنفرانس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) و ابتکار خلیج بنگال برای همکاری‌های فنی و اقتصادی چندجانبه (BIMSTEC) در سال 2022 میلادی که باعث کمک قابل توجهی برای دستیابی به رشد پایدار و متعادل اقتصاد منطقه‌ای و جهانی در دوران پسا کرونا خواهد شد، ابراز اطمینان کرد.

ولی‌عهد سعودی همچنین سیاست کشور پادشاهی تایلند که اقتصاد حیاتی- دورانی- سبز را در راستای تقویت بهینه‌سازی کار‌برد منابع و تبدیل مواد بازیافتی به ثروت و نوآوری در زمینه تنوع بیولوژیک و کاستن از آثار منفی بر محیط زیست نمایندگی می‌کند، مورد تحسین قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید