آمریکا: در برابر رفتارهای روسیه و تهاجم آن به اوکراین نظاره‌گر نخواهیم ماند

وندی شرمن: واشینگتن بر این باور است که پوتین به‌رغم فشارهای غرب تا نیمه ماه فوریه آینده آماده تهاجم به اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در پی تهدید مسکو علیه واشینگتن مبنی بر این‌که اگر روسیه پاسخ لازم به درخواست‌ تضمین‌های امنیتی خود را نگیرد علیه اوکراین اقدام خواهد کرد، در تازه‌ترین تحول در ارتباط با بحران کییف، سفیر آمریکا در روسیه پاسخ ایالات متحده را به مقامات کرملین تحویل داد.

در همین راستا پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز پاسخ خود به درخواست تضمین‌های امنیتی روسیه را به طور مکتوب به مقامات مسکو تحویل داد.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه 26 ژانویه در واکنش به تهدیدهای روسیه و در توضیح پاسخ واشینگتن به خواسته‌های مسکو، گفت: «پاسخ آمریکا به روسیه شامل فهرستی از نگرانی‌های ما و نگرانی‌های هم‌پیمانان ما است.» بلینکن همچنین مجددا بر تمایل آمریکا برای گفت‌وگو با روسیه تاکید کرد.

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

وزیر خارجه آمریکا گفت چنانچه روسیه گزینه حمله به اوکراین را در پیش گیرد بهای گزافی پرداخت خواهد کرد.

او افزود که ایالات متحده آمریکا و متحدان آن برای کمک به اوکراین و پشتیبانی از آن آمادگی دارند و در برابر رفتارهای روسیه و تهاجم آن به کییف نظاره‌گر نخواهند ماند.

بلینکن همچنین تاکید که درهای پیمان آتلانتیک شمالی همچنان به روی کشورهای خواهان پیوستن به آن باز خواهد ماند.

پس از آمریکا ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ضمن اشاره به تشدید تنش‌ها از سوی روسیه علیه اوکراین از مقامات مسکو خواست تنش‌ها را کاهش دهند. او افزود که اعضای ناتو با روسیه در ارتباط هستند اما از آمادگی برای رویارویی با وخیم‌تر شدن اوضاع غافل نخواهند ماند و طرح‌هایی را تدارک دیده‌اند که در مدتی کوتاه عملیاتی خواهد شد.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که اعضای این پیمان مبادرت به هجوم نخواهند کرد اما تضعیف امنیت هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی را نخواهند پذیرفت.

سرگئی لاوروف
سرگئی لاوروف

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در پی اقدام ناتو در تقویت استحکامات دفاعی خود در اروپای شرقی و در واکنش به مواضع سران کشورهای غربی مبنی بر تشدید فشار بر مسکو برای ممانعت از هرگونه تهاجم نظامی آن به اوکراین، ضمن دادن هشدار گفت که نظام روابط بین‌الملل در حال حاضر، دچار تحولات منفی خطرناکی است و مسکو در ازای اقدامات جهان غرب، نظاره‌گر نخواهد ماند.

لاوروف چهارشنبه در سخنان خود که در مجلس دومای روسیه ایراد شد، تاکید کرد که تحولاتی بنیادین در سطح بین‌المللی رخ داده که دست‌کم آن طور که باید مثبت نیست و تمامیت نظام بین‌الملل به تنش افتاده است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه با لحنی تهدیدآمیز علیه آمریکا، گفت که اگر کشورش، پاسخ‌های لازم را از واشینگتن در ازای پیشنهادهای هفته گذشته مسکو مبنی بر توقف گسترش ناتو و فعالیت‌های آن در شرق اروپا نگیرد، دست به اقدام خواهد زد.

روسیه و اوکراین
روسیه و اوکراین

توافقنامه مینسک راه حل بحران

لاوروف افزود که اتحادیه اروپا، هیچ جایگاهی برای گفت‌وگو در مورد موضوع اوکراین ندارد و غرب باید بر اوکراین فشار بیاورد تا توافقنامه مینسک را عملی سازد زیرا این توافقنامه، به منزله راه حلی برای پشت سر گذاشتن این بحران محسوب می‌شود.

اوکراین
اوکراین

واشینگتن: تهاجم به اوکراین تا نیمه فوریه آینده

از سوی دیگر در حالی که سفارت آمریکا در کییف از شهروندان ایالات متحده در اوکراین خواست، فراخوان برای ترک فوری این کشور را جدی بگیرند، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه تاکید کرد که واشینگتن بر این باور است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به‌رغم فشارها برای ممانعت از این اقدام، تا نیمه فوریه آینده آماده تهاجم به اوکراین است.

همچنین شارل میشل، رئیس پارلمان اروپا نیز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود با تاکید بر این که هرگونه تهدید علیه امنیت اوکراین، به منزله تهدیدی علیه اروپا است، افزود که اگر روسیه به کییف حمله کند تحریم‌های سنگینی علیه آن اعمال خواهد شد.

در همین راستا وزارت خارجه چین در موضعی ملایم‌تر در مقایسه با اروپا و آمریکا عنوان کرد که اگر روسیه همزمان با المپیک زمستانی پکن به اوکراین حمله کند، موضوع ناراحت کننده‌ای خواهد بود.

جو بایدن
جو بایدن

تهدید بایدن به اعمال تحریم علیه پوتین

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته با تاکید بر آمادگی نیروهای آمریکایی برای انتشار در اروپا در صورت لزوم افزود که در صورت حمله روسیه به اوکراین، موضوع اعمال مستقیم تحریم‌ها علیه همتای روسی خود را مورد بررسی قرار خواهد داد.

این موضعگیری‌ها در پی اعلام آغاز عملیات بازرسی با مشارکت بیش از 6 هزار سرباز روسی در روز گذشته در راستای آمادگی برای نبرد در مرزهای اوکراین اتخاذ شد.

روسیه و آمریکا
روسیه و آمریکا

استحکامات نظامی

مسکو از بهار 2021 ، استقرار استحکامات نظامی خود را در مرزهای اوکراین آغاز کرد و در فصل پاییز نیز تجهیزات سنگین چون توپخانه و سامانه‌های پدافند هوایی، قبل از آغاز فاز دیپلماتیک کنونی، در این منطقه استقرار یافت.

در ادامه این اقدامات و بر اساس داده‌های اطلاعاتی ایالات متحده، نزدیک به یک سوم یگان‌های رزمی ارتش روسیه نیز به مناطق مرزی اوکراین گسیل داده شدند که باعث تشدید تنش‌ها و نگرانی‌ها‌ شد و بر پیچیدگی اوضاع افزوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید